آشنایی با آشپزی مدرن

هرم غذایی :

هرم غذایی نشان دهنده مواد غذایی در طبقه بندی خود است که تنوع های مواد غذایی را از هم جدا می کند و گروه های غذایی را نشان می دهد. این هرم از 5 بخش تشکیل شده است که اولین بخش نان از غلات درست شده است و نشان دهنده بخش اصلی هرم است و مصرف روزانه ای انسان ها از این قسمت هرم غذاهای غله ای باید باشد. بخش دیگری سبزی ها هستند که بیشتر از میوه ها دارای اهمیت می باشد به این عنوان که نیاز دیگر انسان ها سبزیجات می باشد که بعد از نان و غلات جای گرفته است. گروه شیر و لبنیات و گروه گوشت و حبوبات در بخش بالایی هرم قرار گرفته است که بهره برنامه غذایی در روز کمتر از بخش های پایینی دیگر است، با توجه به این که دارای اهمیت زیادی در برنامه غذایی دارا است. بخش اولی هرم چربی ها روغن و شیرینی جات هستند و باید از مصرف بیش از اندازه آن ها کم کرد. برای توضیحات بیشتر و درک مسایل گذراندن دوره آموزشی آشپزی دارای اهمیت بالایی است.

راه های تشخیص گوشت و مرغ و ماهی تازه :

گوشت مواد غذایی که زود فاسد می گردد بنابراین لازم به نکات مربوطه توجه نمود. حتما گوشت را در جایی که سرد است گذاشته شود . گوشتی که سالم باشد باید رنگ طبیعی داشته باشد و بوی بد ندهد و از طرفی دیگر گوشت اگر پر از خون و کبود بود احتمال خریدی آن وجود دارد. بقیه مطالب در دوره آموزش داده می شود.

تعریف کلی از بهداشت مواد غذایی :

رعایت اصول بهداشتی که باید در تولید و حفظ و فروش مواد غذایی مورد توجه قرار گیرد تا غذای با کیفیت داشته باشیم.

مواد غذایی موثر :

بخش بندی مواد غذایی شامل :

– مواد قندی

– چربی ها (که از گروه مواد غذایی هستند که انرژی زیادی را به همراه دارند)

– پروتئین ها (این نوع موادها دارای به وجود آوردن و بازسازی کننده بدن می باشند.)

– مواد معدنی

– ویتامین ها (محافظت کننده های بدن)

حال به پرداخت هر یک از مواد مغذی نام برده پرداخته می شود.

–  مواد قندی :

مواد قندی می توان مثل شکر و قند، عسل، انواع مرباها، و دیگر مواد شیرینی جات که در رژیم های غذایی که مقدار استفاده آن ها برای بدن زیاد می باشد. استفاده از مواد قندی مشکلی برای بدن بدن و بالاعکس مصرف زیاد آن ها دچار مشکلاتی برای بدن می شود و انواع بیماری های همانند قند را به وجود می آورد.

–    چربی ها :

چربی ها به انواع گوناگونی شامل گیاهی و حیوانی وجود دارد که سبب می گردد انرژی در بدن به وجود می آورد. موارد دیگری از چربی ها مثل شیر، تخم مرغ،روغن های حیوانی و …. وجود دارد که موجب افزایش وزن در بدن می شود و چربی خون را بالا می برد.

–    پروتئین :

پروتئین ها در بدن نقش مهمی را دارند. تمام بخش های بدن ، از مواد پروتئینی تشکیل شده است ولی توجه داشته باشید که صفرا در بدن این قابلیت را ندارد. توانایی پروتئین برای بدن شامل مواردی همچون تدوین رشد و حفظ نگهداری بافت ها  و تهیه ترکیبات مهم برای بدن می باشد و همچنین می تواند آب بدن را منظم سازی نمایند و کار دیگر به وجود آورنده پی اچ خون می باشد در مواد تشکیل شده ضد عفونت ها به نام پادتن نقش بسزایی را دارند. اگر پروتئین در بدن کم باشد دچار مشکلاتی در رشد انسان ها می گردد.

دو بیماری به نام های کوارشیورکور و ماراسموس زمانی به وجود می آید که پروتئین کمی در بدن وجود داشته باشد.

–    مواد معدنی :

می توان مواد معدنی را شامل مواردی همچون فسفر، کلسیم، سدیم، پتاسیم، گوگرد، آهن و روی و دیگر موارد می باشد که هر کدام از آن ها دارای ضروریاتی برای بدن هستند و اگر هر کدام از این نوع مواد معدنی ها وجود نداشته باشد اختلالاتی را برای بدن به وجود می آورد این نوع مشکلات باعث می شود کلیه و اعضای دیگر بدن از کار بیافتد، پس بودن هر یک برای بدن مفید می باشد. بیشتر موادهای معدنی در غلات، حبوبات، سبزیجات، شیر و گوشت، غذای دریایی و از این نوع یافت می گردد.

–    ویتامین ها :

ویتامین ها در اصل برای بدن مهم است و نقش ضروری دارند کار این نوع ویتامین ها برای تنظیم کننده  اثر مهم بدن می باشد. و مواردی دیگر در بدن همانند رشد، تولید مثل، محافظت از بدن، اثرات عصبی و روانی و استواری در برابر عفونت ها تاثیرگذار است. اکثر ویتامین ها قرار نیست به وسیله بدن تولید شوند در اصل با توجه به خوردن بعضی از مواد غذایی به بدن می رسند توجه داشته باشید که تنها نصفه ای از ویتامین دی D است که به وسیله نور خورشید و یا اشعه خورشید به بدن از طریق پوست وارد می گردد.

 

 

دسته بندی شده در: