بدون شک همه ما در طول زندگی خواسته های زیادی داریم و به دنبال آن هستیم تا زندگی آرام و موفقی داشته باشیم. اما باید بدانید که در کنار نکات کلیدی زندگی، گاهی مسائل کوچکی وجود دارند که توجه ما را جلب نمی کنند اما نقش بزرگی در زندگی دارند.

نکات کلیدی زندگی که باید به خاطر داشته باشید

آیا تا بحال با جزئیات تمام به زندگی فکر کرده اید؟ قطعا فاکتورهای زیادی وجود دارند که برای داشتن یک زندگی موفق به ما کمک می کنند اما برخی موارد هستند که در عین کوچکی می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.

اغلب ما از این توصیه های کوچک غافل می شویم و تمرکزمان را بر روی کارهایی می گذاریم که شاید باز هم نتیجه دلخواهی برای ما نداشته باشند. بنابراین شاید بهتر باشد که ابتدا این نکات کوچک را یاد بگیریم و آن را به کار ببندیم تا موفق شویم.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که می خواهید نکات لازم برای داشتن زندگی آرام و موفق را یاد بگیرید، پس با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ نکته که بهتر است در زندگی به یاد داشته باشید، آشنا کنیم.

1. مهربانی را فراموش نکنید

سعی کنید با همه افراد زندگی تان مهربان باشید و به آن ها محبت کنید این مهمترین نکات کلیدی زندگی شاد است.

فراموش نکنید که اگر شخصی قدردان محبت و مهربانی شما نبوده، به این معنی نیست که باید مهربانی را کنار بگذارید و مانند او شوید، زیرا شما شخصیت خودتان را دارید و این مسئله قرار نیست که قلب خالص شما را کدر کند.

بنابراین هیچ گاه مهربانی را فراموش نکنید، زیرا نه تنها برای خودتان احساس خوبی باقی می گذارد، بلکه اطرافیان هم از آن درس خواهند گرفت.

2. به دیگران گوش گوش دهید و درک شان کنید

یکی از مهم ترین نکات زندگی موفق که تاثیر بسزایی در روابط شما خواهد داشت این است که پیش از هرچیز شنونده خوبی باشید.

وقتی شخصی شما را برای حرف زدن انتخاب کرده است، یعنی به شما اعتماد دارد، پس شما هم برای ارزش قائل شوید و سعی نکنید که حرف او را قطع کنید و یا فقط خودتان حرف بزنید.

دیگران را درک کنید و به آن ها و نظرات شان احترام بگذارید، زیرا زمانی می توانید انتظار رابطه ها و دوستی های پایدار را داشته باشید که شما هم از خودتان مایه بگذارید.

بنابراین از این به بعد هنگام صحبت کردن افراد به آن ها با دقت گوش کنید و تمام حواس تان را روی آن ها متمرکز کنید. برقرار کردن ارتباط چشمی هم از دیگر نشانه هاییست که به طرف مقابل شما نشان می دهد که برایش ارزش قائل هستید و درکش می کنید.

3. همیشه امید داشته باشید

حقیقت این است که یکی از مهم ترین نکات کلیدی زندگی موفق که ما برایش زندگی می کنیم، امید داشتن است و در واقع امید همان چیزی است که ما را در شرایط سخت سر پا نگه خواهد داشت.

سعی کنید در هر شرایطی که هستید و یا با هر چیزی که از سر گذرانده اید، باز هم امیدتان را حفظ کنید و به نورانی بودن انتهای جاده باور داشته باشید، زیرا هر چیزی در این دنیا راهی دارد و هر چقدر هم که اشتباه کرده باشید، باز هم فرصت دارید تا از نو رشد کنید و جوانه بزنید.

فقط کافی است که امیدوار بمانید و به دنبال راه هایی باشید که شما را دوباره به شادابی و موفقیت نزدیک کند.

4. از انرژی های منفی فاصله بگیرید

همه ما می دانیم که گاهی شرایط زندگی به شدت سخت و غیر قابل تحمل می شود اما شما باید بدانید که انرژی های منفی تنها شرایط را بدتر خواهند کرد.

مطمئنا زمانی که شما از چیزی ناراحت یا عصبی هستید، بودن در محیطی منفی و یا گوش دادن به خبر های بد، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

از همین لحظه تلاش کنید تا هر چیز بد و منفی را از اطراف تان پاک کنید و آن را با انرژی های مثبت و چیزهایی که دوست دارید جایگزین کنید.

فرقی نمی کند که دلیل انرژی منفی تان محیط است یا یک شخص خاص، در هر صورت آن را کنار بگذارید تا بتوانید آرامش بیشتری داشته باشید.

بدون شک زمانی که این کار را انجام دهید تازه متوجه خواهید شد که زندگی قشنگ تر از آن چیزی است که فکرش را می کرده اید و همین امر می تواند دلیلی شود تا شادتر زندگی کنید و از زندگی راضی باشید.

5. در لحظه زندگی کنید

هرچند که جمله “زندگی کردن در زمان حال” برای بیشتر ما یک کلیشه نشدنی محسوب می شود، اما به هر حال باید قبول کنیم که زندگی در زمان حال حقیقتی است که نمی توانیم از آن فرار کنیم.

هر چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، به همان زمان تعلق دارد و بهتر است که فراموشش کنید و یا در بهترین حالت با آن کنار بیایید، زیرا فکر کردن به گذشته هیچ چیزی را برای تان عوض نخواهد کرد و تنها وقت و فرصت زندگی را از شما می گیرد.

علاوه بر آن نگرانی های بی مورد برای آینده هم از دیگر افکار مخرب است که شما را به جایی نخواهد رساند. قطعا آینده چیز مهمی است که باید برایش برنامه ریزی کنید اما شما تا زمانی که روی حال متمرکز نشوید نمی توانید آینده ای موفق بسازید.

بنابراین تمرکز کنید که در لحظه می توانید چکار کنید و تلاش کنید که حال را دریابید و از تمام ثانیه هایش برای رسیدن به آرامش و موفقیت استفاده کنید.

6. قضاوت کردن را ترک کنید

مطمئن باشید همانقدر که شما از قضاوت شدن بیزارید، دیگران هم از این کار متنفرند و علاوه بر آن شما با انجام این کار نه تنها چیزی به دست نمی آورید، بلکه تنها وقت با ارزش تان را برای چیزهای بیهوده ای تلف می کنید که نتیجه نخواهد داشت.

باید به این باور برسید که هیچ کدام از ما جای یکدیگر نیستیم و نمی دانیم که هر کس در زندگی با چه مسائلی دست و پنجه نرم کرده است، بنابراین این عادت بد را ترک کنید تا احساس آرامش بیشتری از زندگی داشته باشید.

به جای این کار تمام حواس تان را بر روی اهداف و چیزهایی که از زندگی می خواهید متمرکز کنید تا بتوانید زودتر از چیزی که فکرش را می کنید خوشبختی را تجربه کنید.

7. مدتی سکوت کنید و آرامش بگیرید

دنیای شلوغ امروزی با زندگی های ماشینی، بسیار پر سر و صداست، به قدری که احتمالا بیشتر افراد آرامش سکوت را فراموش کرده اند و زمانی برای لذت بردن از آن ندارند.

به خاطر داشته باشید که حتما زمانی را برای سکوت اختصاص دهید و یا زمان استراحت تان را به مکان آرامی بروید که خالی از سر و صداست تا بتوانید انرژی از دست رفته تان را بازیابید و با احساس بهتری زندگی را ادامه دهید.

اگر احساس می کنید که برای این کار فرصتی ندارید، لازم نیست نگران شوید زیرا برای لذت بردن از آرامش و سکوت حتما نیازی ندارید که به محل خاصی بروید، بلکه می توانید تنها با خاموش کردن رادیو و تلویزیون و یا هر وسیله دیگری که صدا ایجاد می کند هم برای مدتی از آن استفاده کنید.

8. لبخند زدن را فراموش نکنید

باید بدانید که هر فردی در برابر تمامی ناملایمات و سختی های زندگی، سلاح قدرتمندی دارد که می تواند در هر لحظه از آن استفاده کند و احساس بهتری داشته باشد.

لبخند زدن از آن دسته نکات کلیدی زندگی شاد است که نه تنها حال خودتان را خوب می کند، بلکه انرژی حاصل از آن به اطراف و آدم های دور و برتان نیز سرایت می کند.

بنابراین در هر شرایطی سعی کنید که لبخند بزنید و آرام باشید، حتی لبخند زدن به افراد غریبه هم می تواند برای شما چالش جدیدی باشد تا هم اعتماد به نفس تان بیشتر شود و هم اشخاص دیگر احساس بهتری از دیدن شما پیدا کند.

9. بخشنده باشید اما درس بگیرید

همه ما می دانیم که بخشندگی یکی از رفتارهای سخاوتمندانه ای است که احتمالا هر کسی از عهده آن بر نمی آید اما باید بدانید بخشیدن دیگران با فراموش کردن کاری که کرده اند کاملا متفاوت است.

شما می توانید دیگران را ببخشید اما لازم نیست تا همه چیز را فراموش کنید، قطعا باید یاد بگیرید که به ازای هر ضربه ای که به شما وارد شده است، درسی بگیرید و تجربه کسب کنید تا این اتفاق دوباره برای تان تکرار نشود.

بنابراین حتما به خاطر داشته باشید که بخشیدن به معنی دادن فرصت دوباره برای تکرار کردن یک اشتباه مشابه نیست، بلکه به این معنی است که شما آنقدر سخاوت دارید که افراد را ببخشید، اما در عین حال باهوش هم هستید و درس های لازم را از اتفاقات می گیرید.

10. پیش از هرچیز با خودتان صادق باشید

یکی از چیزهایی که از همان ابتدای کودکی به ما آموزش داده می شود این است که دروغ گفتن یکی از رفتارهای اشتباهی است که نباید تکرارش کنیم و باید در هر شرایطی صادق و راست گو باشیم.

اما آیا تا بحال کسی به شما گفته است که با خودتان صادق باشید؟ شما باید بدانید که برای داشتن یک زندگی آرام و موفق، پیش از هرچیز باید با شخص خودتان رو راست باشید.

گاهی باید به جای گول زدن خودتان، حقیقت را ببینید، زیرا حقایق بسیاری هستند که زندگی ما را عوض خواهند کرد اما ما به علت ترس از تغییر ترجیح می دهیم تا به خودمان دروغ بگوییم و خودمان را قانع کنیم.

در نهایت هیچ کس از شما مهم تر نخواهد بود و این زندگی شماست، نه شخص دیگری! بنابراین در هر شرایطی که پیش می آید، با خودتان صداقت داشته باشید و تصمیمات مناسبی بگیرید تا بتوانید زندگی تان را با پایه های محکم بسازید و آرامش داشته باشید.

دسته بندی شده در: