بارها این شرایط برای شما به وجود آمده است که در حال انجام کاری مهم هستید اما حواس شما پرت موضوعی می شود که هیچ ربطی به کاری که انجام می دهید ندارد. این عامل باعث عقب افتادن کارها می شود و در طول زمان استرس شما را افزایش می دهد. اما خوشبختانه راه حلی برای این مسئله وجود دارد و آن هم تقویت قدرت تمرکز است.

یکی از مشکلات رایج افراد در طول زندگی آنها عدم تمرکز و حواس پرتی است که راه حل آن تنها افزایش قدرت تمرکز می باشد. شما زمانی که بخواهید در یک مدت زمان کوتاه کارهای مختلفی انجام دهید یا وقتی که قصد مطالعه داشته باشید، ذهن شما در این مواقع سرگردان خواهد شد. این مشکلاتی که به وجود می آیند کاملا طبیعی هستند اما اگر به درستی مدیریت نشوند، می توانند مشکلات بیشتری را ایجاد کنند. ما برای شما ۱۰ مورد از راه های تقویت تمرکز حواس را بررسی کرده ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی راه های تقویت تمرکز

1. وقتی کار کنید که مغزتان فعال تر است

طبق پژوهش های بدست آمده ساعت ۷ تا ۹ عصر زمانی است که مغز کارایی بهتری دارد و بیش از زمان های دیگر فعال است. شما می توانید کارهای مهمی که نیاز به تمرکز شدید دارند یا مطالعات ضروری خود را در این ساعت از روز انجام دهید. خیلی از ما در این ساعات وقت خود را پای تلویزیون و مسائل غیر ضروری دیگر تلف می کنیم. اما شما می توانید هوشمندانه عمل کنید و بهترین استفاده را از این زمان بکنید.

2. انجام تمرینات ساده

یکسری از تمرینات تقویت تمرکز وجود دارند که باعث افزایش قدرت تمرکز شما به بالاترین حد ممکن می شود. مثلا زمانی که بیکار نشسته اید سعی کنید به صداهای کوچک و ظریف اطراف خود با دقت گوش کنید. می توانید در طول روز، تعداد پله هایی که از آن بالا و پایین می روید را بشمارید. شاید این موارد برای شما اندکی عجیب به نظر برسد اما زمانی که انجامشان دهید متوجه می شوید که تمرکز شما در حال افزایش است.

3. تغذیه مناسب

وعده های غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنید که انرژی لازم را مهیا کنند و سوخت مناسبی را برای بدن شما فراهم نمایند. غذاهای سبک و مغذی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. غذاهایی که سنگین هستند را در روزهایی که نیاز به تمرکز بالا دارید نخورید چرا که غذای سنگین باعث می شود حالت خواب آلودگی و تنبلی داشته باشید. صبحانه ها را کامل بخورید، اما توجه داشته باشید این به این معنا نیست که صبحانه سنگین بخورید.

4. ورزش کردن

یکی از راه های تقویت تمرکز ورزش کردن است. ورزش باعث می شود که اکسیژن بیشتری به مغز برسد و عملکرد آن بهبود پیدا کند. ورزش کردن موجب می شود که راحت تر بتوانیم افکار خود را کنترل کنیم. همچنین استرس ها و اضطراب های روزانه را از ما دور می کند.

5. آموزش مغز برای تقویت تمرکز

شما همانگونه که حیوانات خانگی خود را آموزش می دهید که کارها را به چه شکل انجام دهند، باید بتوانید مغز خود را نیز به همان صورت آموزش دهید و کاری کنید که مغزتان مدام در حال یادگیری باشد. زمانی که کاری را انجام می دهید به مغز خود بفهمانید که این کار چه معنایی می تواند داشته باشد و شما چرا دارید این کار را انجام می دهید. با خودتان مدام تکرار کنید که چه کارهایی لازم است انجام دهید تا تمرکز لازم را بر روی کارتان داشته باشید. به این شکل مغز شما به دنبال پاسخ ها می رود و در طی زمان یاد می گیرد که چطور قدرت تمرکز خود را بالا ببرد.

6. افزایش تمرکز با خواب مناسب

هر ارگان، سازمان و شرکتی نیاز به استراحت دارد! ذهن را هم اینگونه در نظر بگیرید که یک ارگان است و نیاز به خواب مناسب و استراحت کافی دارد. شما زمانی که کارهای مهم و زیادی را برای انجام دادن داشته باشید نیاز تقویت قدرت تمرکز دارید تا به درستی آنها را انجام و به پایان برسانید، در این حین اگر خواب مناسب نداشته باشید این تمرکز را از دست می دهید و حالت کسل بودن و خواب آلودگی در حین انجام کارتان خواهید داشت. خواب مناسب باعث می شود ذهنتان تمرکز بیشتری داشته باشد و از روش های تقویت تمرکز محسوب می شود.

7. انجام دادن فقط یک کار

به تصور خیلی از افراد اگر ما کارهای مهم را همزمان با هم انجام دهیم می توانیم فردی موفق باشیم. اما این تصور اشتباهی است، چراکه انجام دادن کارها با هم جلوی تمرکز شما را می گیرد و حتی باعث می شود که هیچ کدام از کارها را به سرانجام نرسانید. در یک زمان مشخص یک کار مهم را انجام دهید و تا زمانی که آن را تمام نکرده اید سراغ کار مهم بعدی نروید. برای این کار می توانید اولویت بندی کنید و مهم ترین کارها را اول از همه انجام دهید.

8. استراحت کافی

اگر این انتظار را از خودتان دارید که مغز شما در طی شبانه روز مدام کار کند، باید بگوییم که این انتظار نابجایی است. شما باید استراحت های کوتاه را مابین کارهای خود داشته باشید. مثلا پیاده روی های روزانه در هوای خوب، گوش دادن به یک موسیقی ملایم یا یک خواب کوتاه نیمروزی از جمله کارهایی است که می تواند باعث افزایش قدرت تمرکز و حافظه شما شود.

9. افزایش تمرکز با دور کردن استرس از خود

استرس مثل یک حیوان درنده عمل می کند و باعث می شود همه چیز خراب شود و موجب از کار افتادن مغز شود. استرس تمرکز کافی را از روی توانایی هایی که دارید بر می دارد. تا آنجا که لازم است استرس را از خودتان دور کنید و تمریناتی که برای استرس زدایی طراحی شدند انجام دهید تا تمرکزی قوی برای انجام کارهای مهم داشته باشید.

10. یوگا و مدیتیشن؛ روشی برای تمرکز

یکی از کارهایی که در سراسر دنیا خصوصا هندوستان انجام می شود یوگا یا مدیتیشن است. مدیتیشن یکی از روش های قدیمی است که موجب می شود قدرت ذهن شما بالا برود و تمرکزتان افزایش پیدا کند. انجام این تمرین در یک محیط آرام و مرتب قدرت تمرکز شما را چند برابر می کند. در نظر داشته باشید که یوگا را باید مرتبا و به طور مستمر انجام دهید چون انجام نامنظم یوگا باعث نمی شود که تمرکز لازم را به دست بیاورید.

دسته بندی شده در: