دستیابی به هدف چگونه امکان پذیر است؟

ما انسان ها تمایلات نامحدودی داریم و بر اساس ذات مان، پس از رسیدن به یکی از خواسته ها، بلافاصله رویای جدیدی را در سر شکل می دهیم. نحوه هدف گذاری و برنامه ریزی ما، در هر فصل بنا بر شرایط و امکانات موجود، یکسان نیست و به گونه ای متفاوت صورت می پذیرد.

انتخاب هدف، یکی از مهم ترین قسمت های زندگی هر فرد است. اهداف به آینده ما جهت می دهند و انرژی ما را در پیمودن مسیر تامین می کنند. علاوه بر آن، نوع هدف ما مبنی بر کوتاه و یا بلند مدت بودن آن نیز در میزان موفقیت نقش اساسی دارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا اصول هدف گذاری صحیح در هر فصل را به شما معرفی کنیم.

1. قدم های کوچک بردارید و به سوی جلو حرکت کنید

برای دستیابی به هر هدفی در اول راه؛ برداشتن قدم های کوچک می تواند موثر باشد. چرا که در غیر این صورت، به طور ناگهانی با سختی مسیر مواجه می شویم و انگیزه خود را از دست می دهیم.

همانطور که والش به این موضوع اشاره کرده است؛ بیشتر انسان ها به دلیل انتخاب هدف های بزرگ تر از حد معمول و یا در نظر داشتن رویاهای متعدد، نمی توانند تمرکز کنند و در نهایت، از تلاش برای موفقیت دست می کشند.

2. با تکنیک های شناخته شده آشنا شوید

برای استفاده بهینه از اوقات خود در فصل جدید، بهتر است هدف های متفاوتی را انتخاب کنید. در محیطی آرام قرار بگیرید و بر روی کاغذ، کارهای مورد علاقه تان را بنویسید. به این صورت، عملکرد شما در هدف گذاری، بهتر صورت می گیرد.

یکی از تکنیک های معروف در جهان، تکنیک SMART است که برای هدف انتخابی ما، اصول استانداردی را تعیین می کند.

به عنوان مثال، بر اساس این روش، مقصود شما باید امکان پذیر، معین و بر اساس توانایی های تان باشد و از قابلیت هایی مثل انتقاد و دوره زمانی نیز پشتیبانی کند.

اگر هدف شما این ویژگی ها را دارد، برای رسیدن به آن، تنها باید میزان تلاش خود را افزایش دهید.

3. تفکر مثبت داشته باشید

گاهی اوقات، در مسیر رسیدن به هدف، با احساس ناامیدی و زیر سوال بردن توانایی های مان مواجه می شویم.

هر چه قدر اهداف ما بزرگ تر باشند، این افکار بیش تر در ذهن ما شکل می گیرند و سعی در شکست ما دارند.

در صورتی که، اگر فردی کسب تجربه و پیشرفت را اولویت خود قرار دهد، در برابر همه این سختی ها می ایستد و تلاش خود را نسبت به قبل چند برابر می کند.

4. شرایط را بسنجید

در بسیاری از مواقع، ما تمایلی به تغییر نداریم و می خواهیم سبک زندگی فعلی خود را ادامه دهیم. در صورتی که، به علت موقعیت خود، باید علاوه بر برنامه های روزمره، شخصیت مان را نیز عوض کنیم.

این شرایط، نه تنها باعث به وجود آمدن آسیب های روحی فراوانی می شود، بلکه به مرور، میزان عشق ما به خود را نیز کاهش می دهد. بنابراین، برای حفاظت از خود، می بایست تنها به اموری که مشتاق آن ها هستیم بپردازیم و سایر پیشنهادها را کنار بگذاریم!

5. بازبینی اهداف را جدی بگیرید

اهداف ما نشان دهنده علایق مان هستند و به همین دلیل، نمی توان از همه افراد، انتظار هدف گذاری یکسانی داشت. اگر با شنیدن آرزوهای دیگران، درباره میزان درستی هدف خود شک کرده اید، بهتر است برای یک بار دیگر لیستی از موردعلاقه های خود تهیه کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکارا بالا بردن عزت نفس در روابط عاطفی

البته به یاد داشته باشید که ما به علت قرار گرفتن در شرایط مختلف، دائما در حال تغییر هستیم و ممکن است هدفی که در کودکی آرزوی رسیدن به آن را داشته ایم، اکنون برای مان خنده دار به نظر برسد.

لذا به خود درباره این موضوعات سخت نگیرید و بدانید که همه افراد با این مسائل دست و پنجه نرم می کنند.

6. درباره اصل پریماک چه می دانید؟

اصل پریماک که با عنوان قانون مادربزرگ نیز شناخته می شود، یکی از پایه ای ترین نکات حوزه روانشناسی و زندگی است.

بر اساس این اصل، ما انسان ها برای تشویق خود به منظور دستیابی به اهداف و انجام کارهایی که به آن ها علاقه ای نداریم، باید ذهن خود را در ابتدا فریب داده و برای اثر بیش تر، به این حقه عمل کنیم!

به عنوان مثال، برای حفظ سلامت دندان کودکانی که تمایلی به مسواک زدن ندارند، والدین شان آن ها را با وعده اسباب بازی و مانند آن، مجبور به تمیز کردن دندان ها می کنند و در آخر، برای از دست ندادن اعتماد کودک، قول خود را به انجام می رسانند.

7. میزان صبر خود را افزایش دهید

شما نمی توانید همه مراحل زندگی تان را با موفقیت سپری کنید و گاهی اوقات، در کوچک ترین قسمت ها، دچار مشکل های بزرگ و کوچکی می شوید که شما را از ادامه مسیر بازمی دارند.

مهم ترین نکته در این باره، طبیعی و معمول دانستن این افکار و حالات است و از آن ها نیز نباید نترسید.

این مطلب را از دست ندهید
قانون جذب عشق در روابط

برای عملکرد بهتر، چند روزی را به استراحت و فکر نکردن به موضوع مورد نظر بگذارنید تا راه حل های جدید را فرا بگیرید.

8. برای خود ارزش قائل شوید

موفقیت، به راحتی به دست نمی آید و به فراموش کردن تفریحات، شادی ها و موارد بیش تری نیاز دارد.

برای تشکر از خود و زحمات تان، بهتر است یک روز را به انجام کارهایی که با وجود علاقه شدید به آن ها وقتی برای شان نداشته اید، اختصاص دهید و برای خود جشنی را برگزار کنید.

هنگامی که شما خود را ارزشمند بدانید و برای بیداری های شبانه تان احترام قائل شوید، دیگران نیز با شما به همین گونه رفتار می کنند.

9. بازبینی کنید

برخی افراد، ممکن است با شروع فصل جدید برنامه خاصی نداشته باشند و هدفی را برای خود انتخاب نکنند.

در این مواقع، بهترین راه حل، بازبینی موانع گذشته برای رسیدن به اهداف و اطلاح آن ها می باشد. به این ترتیب، در صورت انتخاب هدف در آینده، برای شما مشکلی پیش نمی آید و به راحتی می توانید پله های ترقی را پشت سر بگذارید.

10. فردی را به عنوان مامور برگزینید!

اگر شما هم مانند برخی افراد به برنامه های خود پایبند نیستید و خود را مشغول کارهای متفرقه می کنید، باید هر چه زودتر، یکی از نزدیکان تان را در جایگاه مامور رسیدگی به خود قرار دهید!

این فرد، وظیفه یادآوری و حتی مجبور کردن شما در انجام کارها را به عهده دارد و از عدم رسیدگی تان جلوگیری می کند.

به این صورت، به مرور، عادت گذشته خود را کنار ترک کرده و وظایف تان را به موقع به پایان می رسانید.

دسته بندی شده در: