رایج ترین اشتباهات پولی افراد مختلف

آدم های موفق دنیا در زمینه ثروت و کسب و کار یاد گرفته اند که چگونه پول های خود را در راه های درست خرج کنند. در این میان افرادی هم هستند که پس از رسیدن به یک ثروت یا مال بزرگ، نمی دانند که چگونه پول شان را پس انداز کنند و یا چگونه بر روی پول های خود سرمایه گذاری نمایند و متاسفانه ممکن است در همان ماه های اولیه تمام مال و اموال خود را از دست دهند. به طور کلی اگر شما هم جزء همین دست از افراد هستید باید بدانید که برای هر کاری باید آگاهی لازمه را داشته باشید حتی برای نگهداری و سرمایه گذاری پول های تان.

از طرف دیگر ممکن است که شما یک شغل مناسب و عالی داشته باشید و حتی دارای یک جایگاه اجتماعی ویژه باشید اما احساس موفقیت نکنید و مدام از خودتان بپرسید که: من دارای یک شغل خوب هستم و به اندازه کافی در آمد دارم اما چرا موفق نیستم؟ خب در پاسخ به چنین سوالی باید بگوییم که جواب سوال هم پیش خود شماست! بله تمامی این افکار به نوع تفکرتان نسبت به پول و ثروتی که دارید بر می گردد و البته حق انتخاب. یعنی اینکه این شما هستید که تصمیم می گیرد با پول خود چه کارهایی انجام دهید و ممکن است علت نرسیدن تان به موفقیت این باشد که تاکنون انتخاب های درستی با پول های تان انجام نداده باشید! به طور کلی مسیر پولدار شدن پر از فراز و نشیب است و برای رسیدن به نوک قله باید تغییرات کوچک و بزرگی در ذهن و زندگی تان اعمال کنید تا اتفاقات مثبتی برای تان رقم بخورد. اما برای این کار هم نیاز است که یک سری عادات رایج و غلطی که باعث از دست رفتن پول های تان می شود را از بین ببرید! عادت هایی که شاید ندانید که بد و مخرب هستند و مدام آن ها را تکرار می کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا رایج ترین اشتباهات پولی افراد مختلف را با شما در میان بگذاریم.

۱۰. برای رفتن به دنبال پول همه چیزشان را فدا نمی کنند!

اینکه شما به سراغ موفقیت های مالی می روید و این موضوع را هدف زندگی تان قرار می دهید هیچ مشکلی ندارد، در واقع هدفمند بودن در زندگی جزء یکی از اصول مهم و اساسی است. از طرف دیگر وقتی به سراغ منابع مالی مختلف می روید، انتخاب ها و گزینه های بیشتری پیش رو خواهید داشت اما برای این کار باید وقت و انرژی بیشتری صرف کنید و این یعنی از یک سری خواسته ها و نیازهای دیگر در زندگی تان بگذرید و در واقع به نوعی به خاطر خود، خانواده و آینده از خود گذشتگی کنید! مثلا ممکن است برای رسیدن به پول بیشتر مجبور شوید ساعات بیشتری در شبانه روز کار کنید و در این میان همه چیز را یا زیر پا گذاشته و از آن بگذرید و یا آن ها را نادیده گرفته و به هدف تان فکر کنید! حال این موارد می تواند محبت به خانواده، سلامتی و… خیلی چیزهای دیگر باشد. پس توصیه ما به شما این است که همیشه در میان اهداف مالی و اهداف شغلی تان که مربوط به بدست آوردن پول و موفقیت است و همچنین زندگی شخصی تان تعادل ایجاد کنید! طوری که پس از گذشت چند سال از فدا کردن و نادیده گرفتن بسیاری از مسائل حسرت نخورید و با خودتان نگویید به دست آوردن پول به چه قیمتی؟!

۹. مسئولیت ها را به دیگر افراد محول نمی کنند!

عمل به کارهایی که هیچگونه تخصصی در آن ها ندارید، قطعا برای تان دشوار خواهد بود! پس هیچگاه مسئولیت کارهایی که به عهده شماست و در آن سر رشته ای هم ندارید را به دیگران واگذار نکنید، حال هرچقدر که می خواهد آن افراد کارکشته و موفق باشند! یادتان باشد که مسئولیت ها به عهده شماست و قرار نیست به راحتی همه چیز را به دست آورید. پس اگر نمی توانید کاری را به درستی انجام دهید، بهتر است به سراغ افراد دانا و کسانی که در آن زمینه تخصص دارند بروید و از آن ها بخواهید که برای تان وقت بگذارند و به خوبی همه چیز را توضیح دهند تا به قول معروف خم و چم کارها به دست تان بیاید. از این افراد توصیه های مهم بخواهید. بگذارید تا تجربیات شان رادر اختیارتان قرار دهند. یادتان باشد که برای به دست آوردن تجارت سنگین حتما نباید زمین خورد! می توان تجارب کسانی را به دست آورد که زمینه خورده و باز هم بر روی پاهای شان ایستاده اند.

۸. آگاهی خود را در خصوص اهداف مالی بالا می برند

دنیا بزرگ تر و پیچیده تر از چیزی است که شما در تصورتان دارید، پس این موضوع را بدانید که برای به دست آوردن ثروت بیشتر، هر آنچه که می دانید کم است! شما باید مدام اطلاعات خود را به روز کنید. یکی از مشکلاتی که اکثر آدم ها در این زمینه دارند، این است که وقتی صحبت از پول به میان می آید گمان می کنند که همه چیز را می دانند در حالی برای به دست آوردن پول و حتی نگهداشتن پولی که در حال حاضر دارید، با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی باید اطلاعات بسیار زیادی را بدانید و درک کنید. اینکه تنها دو یا سه کتاب در زمینه پول و ثروت اندوزی مطالعه کرده باشید، دلیل بر این نمی شود که اطلاعات تان کامل و جامع است!

۷. ریسک می کنند اما نه به هر قیمتی!

افرادی که به موفقیت و هوش مالی رسیده اند، قابلیت ریسک پذیری بالایی را در زندگی داشته اند، اما این موضوع به این معنی نیست که به هر قیمتی ریسک مالی کنند! وارن بافت یکی از بزرگترین سرمایه گزاران معروف جهان می گوید:

به هیچ وجه پول تان را از دست ندهید و این را به عنوان قانونی مهم در اهداف مالی تان به خاطر داشته باشید که همه سرمایه گذارهای جهان ریسک پذیراند و این یعنی، هر آن ظرفیت این را دارند که ممکن است پول شان را از دست بدهند!

چنین افرادی به بیمه و سرمایه گذاری در آن اهمیت زیادی می دهند و سعی می کنند دارایی خود را در راهی خرج نمایند که در آمدزا باشد!

۶. به میزان در آمدی کم و ثابت قانع نیستند!

اینکه شما به حقوق فعلی خود و یا در آمد ثابتی که از کسب و کارتان دارید، راضی باشید به هیچ وجه شما را به موفقیت مالی نزدیک نخواهد کرد! افراد موفق به در آمدی اندک و راکد راضی نیستند و همیشه در تلاش اند تا راهی برای افزایش در آمد به دست آورند. ثابت ماندن در وضعیت شغلی یعنی اینکه شما در مقابل تورم و اوضاع بد اقتصادی بی حرکت ایستاده اید و دیگر قدرت خرید یا فروش را ندارید و در واقع همین بی حرکتی مانع در آمد بالاتر شما خواهد شد! پیشنهاد می کنیم که برای افزایش در آمد استراتژی هایی قوی داشته باشید و آن ها را به صورت روزانه در زندگی تان اعمال کنید. برای این کار می توانید به دوره های مختلف شرکت کنید و مهارت های خود را افزایش دهید.

۵. از مرور و بررسی ترازنامه های مالی غافل نمی شوند!

همانطور که در قسمت اول گفتیم برای رسیدن به موفقیت مالی و ثروت اندوزی، باید یک سری عادات جدید را ضمیمه زندگی تان کنید و در عین حال یک سری عادات غلط را از زندگی تان حذف نمایید. از این رو شما باید به عنوان یک فرد که دارای یک کسب و کار موفق است و یا در آمدی خوب دارد، ماهانه یا هفتگی تراز مالی کسب و کارتان را بررسی کنید. این کار تنها نیم ساعت و یا یک ساعت از وقت تان را می گیرد اما باور کنید که ارزشش را دارد! پس همین حالا دست به کار شوید و در تقویم خود یک روز را برای بررسی امور مالی تان تعیین نمایید.

۴. پس از هر تغییری در آمد خود را افزایش می دهند!

ممکن است یک روز از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که یخچال و فریز خانه سوخته است! بله به همین راحتی شما مجبور می شوید هزینه گزافی به ازای یک اتصالی کوچک بپردازید.. و یا اینکه ازدواج کنید! چنین تغییراتی موجب یک تحول مالی بزرگ می شوند و به هرحال شما مقداری از دارایی و پس انداز خود را خرج می کنید، پس به عنوان یک فرد که توانایی های بسیاری در اهداف مالی خود دارد، باید بلافاصله پس از هر تغییری در آمد خود را افزایش دهید تا مقدار پولی که خرج شده را به مقدار بیشتری برگردانید.

۳. کارمزد های بانکی را به حساب می آورند

حتما این موضوع را می دانید که بانک برای پرداخت قسط های مختلف، مبلغی را به عنوان کارمزد، از حساب تان کثر می کند و قطعا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که این موضوع اهمیت چندانی برای تان ندارد! اما یادتان باشد که افراد موفق همیشه کارمزدهای بانکی شان چک می کنند تا بهتر با نحوه سیستمی بانکی آشنا شده و حساب و امور حساب و کتاب های شان را بهتر در دست بگیرند.

۲. تنها بر روی قیمت تمرکز ندارند و ارزش کالایی که خریده را هم می سنجند

اینکه شما برای یک لباس یا یک شب رستوران رفتن هزینه ای بپردازید و تنها به قیمت بالای آن فکر کنید اصلا درست نیست! به هر حال اگر محصولی که خریده اید و یا غذایی که در آن رستوران میل کرده اید خوب نبود، هیچگاه به فکر خرید یا رفتن به آن رستورن نمی افتادید! پس به یاد داشته باشید که یک که افراد ثروتمند اول به ارزش کالایی که قرار است بخرند فکر می کنند و سپس به پولی که قرار است بابتش بپردازند!

۱. اهل ولخرجی نیستند!

و اما مهم ترین و اصلی ترین نکته ای که سبب می شود یک فرد موفق باشد این است که بر در آمد خود مدریت داشته و بر اساس توان مالی اش خرید می کند. بسیاری از سرمایه گذاران و افراد موفقی که در زمینه مالی بسیار ثروتمند هستند، حدود ۵۰ درصد از در آمد شان را پس انداز می کنند و از خرید چیزهای بی ارزش صرف نظر می کنند مگر اینکه ضروری باشد! البته ما نمی گوییم که شما در همین ابتدای کار به پس انداز ۵۰ درصدی فکر کنید، شما می توانید از درصدهای پایین تر شروع کنید!

دسته بندی شده در: