به دلیل حساسیت بالایی که صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند مختلف دارند، اغلب مردم ترجیح می‌دهند تا از گلس‌های محافظ برای محافظت از آنها استفاده نمایند. همانطور که می‌دانید صفحه نمایش رابطه کاربر و سیستم عامل گوشی بوده و بروز هر نوع مشکلی در آن منجر به اختلال در استفاده از موبایل توسط کاربر خواهد شد. به همین خاطر همواره توسط متخصصان توصیه می‌شود تا از انواع مختلف محافظ صفحه نمایش برای محافظت از این بخش گوشی استفاده کنید.

با این وجود بسیاری از کاربران عنوان می کنند که استفاده از گلس موجب کاهش حساسیت تاچ گوشی می شود و با نصب گلس، نمی توانند مانند گذشته از گوشی استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تاثیر گلس روی تاچ گوشی را با هم بررسی کنیم و ببینیم آیا این مسئله درست است یا خیر. پس اگر شما هم قصد خرید گلس دارید و دوست دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را را از دست ندهید.

تاثیر گلس روی تاچ گوشی

عموما طراحی مدل‌های مختلف گلس به نحوی انجام شده که از گوشی در برابر خط و خش و ضربات احتمالی محافظت نماید. عوامل مختلفی بر روی قدرت گلس محافظ صفحه نمایش تاثیر گذار می‌باشند که از آن جمله می‌توانیم به میزان ضخامت گلس اشاره نماییم. هرچه ضخامت گلس افزایش پیدا کند، مقاومت آن در برابر ضربه نیز افزایش پیدا خواهد نمود. ولی با بالا رفتن ضخامت گلس، تاثیر آن بر تاچ گوشی بیشتر مشخص خواهد شد. هرچه افزایش ضخامت گلس بالاتر برود، موجب می‌شود تا صفحه نمایش گوشی برای تشخیص حرکات انگشت دست بیشتر دچار زحمت شود.

البته تولید کنندگان گلس با تجربیاتی که در این زمینه به دست آورده‌اند به یک سری استانداردهای مشخص برای ضخامت گلس رسیده‌اند تا علاوه بر محافظت از صفحه، تاثیری بر روی تاچ گوشی هم نداشته باشد. اما برندهای متفرقه به دلیل اینکه در این زمینه اطلاعات کافی ندارند، ضعیف‌تر عمل کرده‌اند و با عرضه گلس‌های نامرغوب با ضخامت‌های غیر استاندارد منجر به ضعف در این زمینه شده‌اند. به نحوی که پس از استفاده از این گلس‌ها بر روی صفحه نمایش شاهد ضعیف شدن تاچ گوشی خواهیم بود. برخی برندها مثل برند خوشنام لیتو در این زمینه توانسته بسیار خوب بدرخشد و استفاده از گلس‌های تولیدی توسط این برند به هیچ عنوان منجر به اختلال در عملکرد صفحه نمایش نمی‌شود.

کدام گلس ها بیشترین تاثیر را روی تاچ گوشی دارند؟

طبق اطلاعات به دست آمده از بین گلس‌های موجود در بازار، گلس‌های نانو مایع بیشترین تاثیر را بر روی تاچ گوشی داشته‌اند. البته این موضوع تنها به این دلیل است که متاسفانه این گلس‌ها در رده‌های کیفی مختلفی به بازار عرضه شده اند و برخی برندها با تولید گلس نانو مایع بی‌کیفیت سبب شده‌اند تا اعتماد مشتریان نسبت به این گلس‌ها سلب شود. البته حتی اگر شما یک گلس نانو مایع با کیفیت را هم به درستی بر روی گوشی خود نصب نکنید، منجر به تضعیف عملکرد صفحه نمایش خود می‌شوید. یک سری گلس دیگر نیز در بازار وجود دارد که به گلس‌های 3D معروف هستند که از آنها بر روی گوشی های Edge استفاده می‌شود.

چنانچه گلس‌های 3D که از لبه‌های خمیده برخوردارند به درستی بر روی گوشی‌ها نصب نشوند، به دلیل فاصله‌ای که بین قسمت‌های کناره گوشی ایجاد می‌شود، تاچ صفحه نمایش به درستی انجام نمی‌شود و این موضوع منجر به کاهش حساسیت صفحه نمایش در یک سری نقاط خواهد شد. از میان همه گلس‌های موجود در بازار گلس‌های تخت که برای گوشی‌های عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند کمترین تاثیر را بر روی تاچ گوشی داشته‌اند و رضایت مشتریان از این نوع گلس‌ها بسیار بالا بوده است.

در مجموع باید بگوییم که گلس‌های ارزان و بی‌کیفیت می‌توانند تاثیر زیادی بر روی تاچ گوشی شما بگذارند و عملکرد صفحه نمایش شما را با اختلال مواجه کنند. برخی گلس‌ها هم هستند که به دلیل چسبندگی بسیار بالایی که دارند منجر به تاثیر منفی بر روی عملکرد صفحه نمایش می‌شوند و بهتر است اقدام به تعویض این گلس‌ها با گلس‌های با کیفیت دیگر کنید.

آیا استفاده از گلس بر روی گوشی ضروری می باشد؟

فرقی نمی‌کند که شما از گوشی پرچم‌دار، میان رده یا پایین رده استفاده می‌کنید. در هر صورت استفاده از گلس برای محافظت از صفحه نمایش گوشی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و بهتر است شما اقدام به خرید یک گلس قوی برای محافظت از گوشی خود کنید. ‌مدل های مختلفی از گلس گوشی در بازار وجود دارد که از آن جمله می‌توانیم به گلس صفحه نمایش 2D، گلس صفحه نمایش 2.5D، گلس صفحه نمایش 3D، گلس صفحه نمایش 5D، گلس صفحه نمایش 9D، گلس صفحه نمایش 11D، گلس صفحه نمایش شیشه ای گلس صفحه نمایش پلاستیکی و گلس صفحه نمایش سرامیکی اشاره نماییم.

باید بدانید که صفحه نمایش گوشی جزو اجزای اصلی گوشی بوده که از قیمت بالایی برخوردار می‌باشد. بنابراین برای جلوگیری از ضربه خوردن صفحه نمایش و خراب شدن آن بهتر است حتماً از گلس خوب برای محافظت از صفحه نمایش خود استفاده کنید. خرید از برندهای معتبر تولید کننده گلس گوشی حتی اگر به بهای پرداخت هزینه بیشتر برای خرید تمام شود، مطمئنا به نفع شما خواهد بود. چرا که علاوه بر محافظت بالای صفحه نمایش، عملکرد تاچ گوشی را نیز با اختلال مواجه نمی کند.

جمع ‌بندی

استفاده از گلس محافظ صفحه نمایش در برخی مواقع منجر به ضعیف شدن تاچ گوشی می‌شود. اما از آنجایی که صفحه نمایش گوشی از حساسیت بالایی برخوردار است، نمی توان استفاده از ان را کنار گذاشت. با خرید گلس های باکیفیت با ضخامت مناسب علاوه بر اینکه می توانید این مشکل را برطرف کنید.

تولید کنند گان گلس صفحه نمایش نیز در تلاشند تا با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های موجود در بازار، ضخامت گلس های خود را کمتر کنند تا مشکل تاثیر منفی گلس صفحه نمایش بر روی تاچ گوشی را به کمترین میزان ممکن کاهش دهند. البته این برندها سعی کرده‌اند تا علاوه بر کم کردن ضخامت این گلس‌ها، مقاومت آن در برابر خراش و ضربه را نیز افزایش دهند تا گلس بتواند به درستی اقدام به محافظت از صفحه نمایش گوشی شما نماید.

پیشنهاد می‌کنیم به هنگام خرید وسایل جانبی گوشی مثل گلس حتماً به برند و کیفیت ساخت محصول توجه کنید. چرا که استفاده از گلس‌های بی‌کیفیت تولید شده توسط برندهای متفرقه معایب مختلفی به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به کاهش وضوح تصویر، ضعیف شدن عملکرد تاچ گوشی و مقاومت پایین در برابر خط و خش و ضربه اشاره نمود. شما خرید گلس‌های تولید شده توسط کدام برند را به کاربران توصیه می‌کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می‌توانید به کاربران دریافتن برند خوب عرضه کننده گلس گوشی یاری رسانید.

دسته بندی شده در: