برای بستن، ESC را بفشارید

یا دسته بندی های محبوب ما را بررسی کنید...

بهترین روش های تمیز کردن اسپیکر گوشی

26 دقیقه زمان مطالعه
0 12

همانطور که می دانید، اسپیکر گوشی نفش مهمی در استفاده های روزمره دارد و به دلیل استفاده زیاد، ممکن است شما پس از گذشت مدتی استفاده از گوشی‌های همراه خود متوجه شوید که قدرت صدای خروجی از اسپیکر گوشی‌تان کم شده و مثل روز اول پرقدرت و پر صدا نیست. به مرور زمان ذرات کوچک گرد و غبار به اسپیکرها نفوذ پیدا می‌کند و با انباشته شدن این ذره‌ها بر روی اسپیکر، کیفیت صدای خروجی از اسپیکر با اختلال مواجه می‌شود. بنابراین شما با تمیز کردن اسپیکر گوشی می‌توانید کیفیت صدای آن را درست مثل روز اول نمایید.

خوشبختانه برای اینکه این مشکل را برطرف کنید نیازی به مراجعه به تعمیرکاران و پرداخت هزینه‌های زیاد ندارید. روش‌های مختلفی برای تمیز کردن اسپیکر گوشی وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا برخی از روش‌های کاربردی برای تمیز کردن اسپیکر گوشی را برای شما معرفی کنیم. پس اگر احساس می‌کنید اسپیکر گوشی شما هم ضعیف شده، پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

در این بخش از مقاله قصد داریم تا روش‌هایی که برای پاک کردن گرد و غبار و کثیفی‌های ایجاد شده بر روی اسپیکر گوشی به کار گرفته می‌شود را برای شما مطرح نماییم:

تمیز کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

یکی از ساده‌ترین وسایلی که می‌توانید برای پاک کردن قسمت اسپیکر گوشی از آن استفاده کنید گوش پاک کن می‌باشد. برای این کار کافیست گوش پاک کن را بر روی قسمت بیرونی اسپیکر با حرکت دایره‌ای و به آرامی بکشید. البته شما می‌توانید گوش پاک کن را به مقداری الکل درصد پایین آغشته کنید تا پاکسازی شما عمقی‌تر انجام شود. دقت کنید که این کار باید به آرامی انجام شود تا آسیبی به اسپیکر شما وارد نگردد.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با مسواک

دومین راهی که برای پاک کردن اسپیکر گوشی می‌توانید به کار بگیرید، استفاده از مسواک برای پاکسازی می‌باشد. مسواکی که برای انجام این کار انتخاب می‌کنید نباید دارای دندانه‌های خیلی سفت یا خیلی نرم باشد. برای شروع باید مسواک را به دیواره‌های فوقانی اسپیکر بکشید و دستتان را به سمت راست و چپ حرکت دهید. این کار را برای پاکسازی دیواره‌های بالایی اسپیکر تکرار کنید.

پاک کردن بلندگوی گوشی با چسب خمیری

یکی دیگر از راه‌هایی که برای تمیز کردن اسپیکر گوشی می‌توانید از آن استفاده کنید، استفاده از بلوتاک یا چسب خمیری برای این منظور می‌باشد. برای خرید چسب‌های خمیری می‌توانید به رنگ فروشی‌ها و فروشگاه‌های عرضه کننده لوازم اداری مراجعه کنید. بلوتاک از نظر ظاهری به خمیر بازی شباهت دارد و نحوه استفاده از آن برای پاک کردن اسپیکر گوشی بسیار راحت می‌باشد. برای این منظور کافیست یک تکه کوچک از این خمیر را جدا کنید و آن را شکل یک توپ کوچک در بیاورید. سپس این توپ کوچک را بر روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید و اجازه دهید چسب به داخل اسپیکر کمی نفوذ کند. در این مرحله باید مراقب باشید که فشار دستتان زیاد نباشد تا چسب کنده نشود.

پس از گذشت چند ثانیه، آن را از روی اسپیکر بردارید. این کار منجر به چسبیدن ذرات گرد و غبار و آلودگی‌ها به چسب خمیری و نهایتاً پاک شدن اسپیکر گوشی می‌شود. اگر احساس کردید هنوز هم مقداری آلودگی بر روی اسپیکر تان وجود دارد می‌توانید برای چند مرتبه این عملیات را تکرار کنید تا نهایتاً تمام آلودگی‌ها از روی اسپیکر پاک شود.

تمیز کردن بلندگوی موبایل با نوارچسب

ممکن است شما ترجیح دهید کار پاکسازی اسپیکر گوشی را با وسایلی که در منزل در اختیار دارید انجام دهید. یکی از وسایلی که تقریباً در همه منازل موجود می‌باشد، نوار چسب است که با استفاده از آن می‌توانید اسپیکر گوشی خود را تمیز کنید. برای این کار کافیست یک تکه چند سانتی‌متری از نوارچسب را جدا و رول نمایید تا شبیه استوانه شود. دقت کنید که قسمت چسبنده نوارچسب باید به طرف بیرون باشد. سپس نوارچسب را بر روی بلندگوی گوشی فشار دهید تا ذرات گرد و غبار به نوارچسب بچسبد و از روی اسپیکر برداشته شود. اگر میزان گرد و غبار و آلودگی موجود بر روی اسپیکر گوشی شما زیاد باشد، می‌توانید عملیات بالا را برای چند مرتبه تکرار کنید تا نهایتاً تمام آلودگی‌ها پاکسازی گردد.

پاک کردن اسپیکرهای گوشی با پارچه و خلال دندان

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید برای پاک کردن اسپیکر گوشی از آن استفاده کنید، به کار بردن خلال دندان و پارچه می‌باشد. برای انجام این کار کافیست از یک خلال دندان برای پاکسازی سوراخ‌های اسپیکر استفاده کنید. البته این کار باید در نهایت دقت و به آرامی انجام شود تا نوک تیز خلال دندان آسیبی به اسپیکر گوشی وارد نکند. سپس از یک قلم مو یا دستمال تمیز برای پاکسازی آلودگی‌های خارج شده توسط خلال دندان باید استفاده نمایید.

پاک کردن بلندگوی گوشی با دمنده‌های هوا

یکی از امن‌ترین روش‌هایی که می‌توانید از آن برای پاکسازی اسپیکر تلفن همراه خود استفاده کنید، استفاده از دمنده‌های هوا می‌باشد. شما می‌توانید هم از دمنده‌های هوای پلاستیکی و هم از قوطی‌های هوای فشرده برای انجام این کار استفاده کنید. چنانچه می‌خواهید از دمنده‌های لاستیکی برای پاکسازی استفاده کنید، می‌بایست سر دمنده را نزدیک اسپیکر گوشی ببرید و با فشار دادن آن گرد و غبار به وجود آمده بر روی اسپیکر را پاکسازی کنید.

اما اگر می‌خواهید از قوطی هوای فشرده برای انجام این کار استفاده کنید، بهتر است نی مخصوص این قوطی‌ها را بر روی سری قوطی قرار دهید و آن را نزدیک سوراخ اسپیکر ببرید. سپس چند مرتبه اسپری را فشار دهید تا گرد و غبار به وجود آمده بر روی اسپیکر کاملاً پاک شود. اگر حس می‌کنید در حین اسپری کردن، هوا از اطراف نی خارج می‌شود و اسپری قدرت کافی برای پاکسازی گرد و غبار را ندارد، می‌توانید مجدد نی را در محل خود محکم کنید و دوباره از آن استفاده نمایید. نهایتا پس از خروج گرد و غبار از اسپیکر گوشی می‌توانید از یک دستمال برای پاک کردن گرد و غبار خارج شده استفاده کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی شیائومی

برند شیائومی برای پاک کردن اسپیکر گوشی‌های تولیدی خود یک ترفند بسیار خاص و ویژه را به کار گرفته است. این شرکت با تعریف یک ویژگی در بخش تنظیمات گوشی‌های خود سعی کرده تا به کاربران کمک کند تا به راحت‌ترین شکل ممکن آلودگی‌های به وجود آمده بر روی اسپیکر گوشی را پاکسازی نمایند. ویژگی فوق در اغلب گوشی‌های تولید شده توسط برند شیائومی موجود می‌باشد. برای استفاده از این قابلیت می‌بایست مراحل زیر را طی کنید:

  • به بخش تنظیمات گوشی خود وارد شوید. سپس روی گزینه ی Additional Settings ضربه بزنید.
  • در این مرحله باید گزینه Clear Speaker setting را انتخاب کنید.
  • حالا گزینه Clear Speaker setting را جهت فعال سازی انتخاب نمایید. بلافاصله پس از انجام این کار، دستگاه شروع به پخش یک فایل صوتی ۳۰ ثانیه‌ای که از فرکانس خاصی برخوردار می باشد می‌کند. پخش این فایل صوتی منجر به جدا کردن آلودگی‌ها و گرد و غبار از بلندگوی گوشی شده و در نهایت کیفیت صدای بلندگو درست مثل روز اول خواهد شد.

تمیز کردن  اسپیکر گوشی آیفون

اسپیکر گوشی آیفون در 2 طرف پورت شارژ لایتنینگ قرار گرفته است. برای تمیز کردن  اسپیکر گوشی آیفون می‌توانید از ترفندهایی که در متن مقاله به آنها اشاره کردیم کمک بگیرید. فقط باید به این نکته توجه کنید که قسمت مشبک اسپیکر گوشی‌های آیفون بسیار ظریف است و عملیات پاکسازی آن باید با دقت بالایی انجام شود. پیشنهاد ما به شما این است که به دلیل ظرافت گوشی های آیفون و نیز قطعات گران بهای این گوشی، از دمنده های هوا برای انجام عملیات پاکسازی استفاده نکنید. چرا که ممکن است به طور ناخواسته، بیش از حد این دمنده ها را به اسپیکرتان نزدیک نمایید و با این کار منجر به آسیب رساندن به قطعات داخلی گوشی خود شوید. حتی اگر می خواهید از لوازم ساده نظیر گوش پاک کن هم برای انجام این کار استفاده کنید، نباید فشار زیادی به اسپیکر وارد نمایید.

جمع بندی

در این مقاله روش های مختلفی که برای تمیز کردن اسپیکر گوشی می‌توانید به کار بگیرید را برای شما عنوان کردیم. با به کار بردن این روش‌ها می‌توانید قدرت صدای اسپیکر گوشی خود را درست مثل روز اول کنید. علاوه بر این اغلب روش‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد، نیازی به صرف هزینه زیاد ندارند و شما می‌توانید این کار را در منزل و بدون مراجعه به تعمیرکاران و پرداخت هزینه‌های گزاف انجام دهید. چنانچه پس از پاکسازی گوشی از آلودگی‌ها و گرد و غبار، هنوز هم حس کنید که اسپیکر شما از قدرت کافی و لازم برای پخش صدا برخوردار نمی باشد، ممکن است اسپیکر شما دچار مشکل شده باشد و برای حل مشکل باید گوشی خود را نزد متخصصان تعمیر موبایل ببرید.

شما معمولاً از چه روشی برای پاک کردن اسپیکر گوشی خود استفاده می‌کنید؟ با در میان گذاشتن نظرات و تجربیات خود در این زمینه می‌توانید به کاربران کمک کنید تا بتوانند اسپیکر گوشی خود را به راحت‌ترین روش ممکن پاکسازی نمایند.

دسته بندی شده در:

دیدگاهتان را بنویسید