برای بستن، ESC را بفشارید

یا دسته بندی های محبوب ما را بررسی کنید...

بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟

32 دقیقه زمان مطالعه
0 19
بر مبنای آمار و اطلاعات به دست آمده سرقت گوشی موبایل در دنیای کنونی به یک مشکل رایج و شایع مبدل شده است. بنابراین اغلب کاربران سوالات زیادی در خصوص اقداماتی که پس از سرقت رفتن گوشی می بایست انجام شود دارند. این سوالات پیرامون موضوعات مختلفی می شود؛ مثلاً اینکه آیا فردی که اقدام به سرقت گوشی نموده می تواند از اطلاعات شخصی موجود در گوشی استفاده کند؟

آیا دزد گوشی قادر به فروش گوشی خواهد بود؟ آیا سارق می تواند پس از سرقت گوشی از آن استفاده کند؟ نحوه ردیابی و یافتن گوشی به سرقت رفته به چه صورت می باشد؟ اگر سوالات این چنینی و سوالاتی مشابه آن در ذهن شما وجود دارد بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات گوشی پس از سرقت

پس از اینکه گوشی موبایل به سرقت رفت می بایست به تناسب نوع گوشی خود و سیستم عامل آن، اقدام به پاک کردن اطلاعات خود کنید تا از رسیدن . البته دقت کنید که استفاده از این روش ها منجر به پاک شدن اطلاعات گوشی شما می شود و اگر اطلاعات موجود بر روی گوشی شما پاک شود امکان تعیین موقعیت مکانی گوشی از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

علاوه بر این برای آنکه بتوانید به اطلاعات موجود بر روی گوشی از راه دور دسترسی داشته باشید و اقدام به مکانیابی آن نمایید می بایست از قبل قابلیت فوق را بر روی گوشی خود فعال نموده باشید. این روش ها تقریبی می باشند و تنها خود شما می توانید از این طریق از موقعیت گوشیتان اطلاع کسب کنید. بنابراین امکان استفاده از این روش در مراجع قضایی وجود ندارد و اگر می خواهید به صورت قانونی گوشی خود را روی ردیابی کنید می بایست به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه نمایید.

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات از طریق جیمیل

جهت پاک کردن اطلاعات موجود بر روی گوشی و مکان یابی گوشی های اندرویدی خود می توانید از قابلیت Find my Device استفاده نمایید. برای انجام این کار افراد می بایست اقدام به ساخت اکانت جیمیل بر روی گوشی اندرویدی خود نموده باشید.

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات از طریق اپل آیدی

هنگامی که یک گوشی آیفون به سرقت می‌ رود افراد می‌توانند با استفاده از سرویس اختصاصی Find My iPhone اقدام به مکان یابی گوشی خود نموده و نسبت به پاک کردن اطلاعات شخصی خود از گوشی اقدام نمایند. برای اینکه بتوانید از این سرویس برای مکان یابی و پاک کردن اطلاعات موجود برای گوشی خود استفاده کنید حتما می بایست از قبل این قابلیت را بر روی گوشی خود فعال کرده باشید.

مراحل قانونی ردیابی گوشی

هنگامی که گوشی موبایل به سرقت می ‌رود برای آنکه بتوان به صورت قانونی اقدام به ردیابی گوشی کرد می بایست مراحل زیر طی شود:

  • مرحله اول: در ابتدا برای آن که از سوء استفاده از سیم کارت پیشگیری به عمل آورده شود فرد صاحب سیم کارت می بایست اقدام به سوزاندن سیم کارت فعال بر روی گوشی مسروقه نماید. سوزاندن سیم کارت و مسدود کردن آن را هم می توانید به صورت حضوری از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان و هم به صورت غیر حضوری انجام دهید.
  • مرحله دوم: برای آنکه بتوانید از طریق اپراتورهای مخابراتی اقدام به ردیابی گوشی خود به صورت قانونی نمایید می بایست به سامانه همیاب ۲۴ مراجعه کنید. پس از این که در این سامانه شما اقدامات لازم برای ردیابی گوشی را انجام دادید، طبق اطلاع رسانی هایی که از طریق این سامانه انجام می شود از خرید و فروش گوشی شما یا خارج کردن گوشی شما از مرزهای کشور پیشگیری به عمل آورده می شود و چنانچه گوشی شما در بازرسی‌ های مرزی یا از طریق کلانتری پیدا شود ،موضوع به شما اطلاع داده خواهد شد.
  • مرحله سوم: پس از اینکه شما در سامانه همیاب ۲۴ سرقت گوشی خود را اطلاع دادید و اقدام به دریافت نتیجه ردیابی مثبت از این سامانه شدید می بایست با در دست داشتن مدارک شناسایی ،جعبه گوشی و فاکتور خرید و پرینت ردیابی از این سامانه به مراجع قضایی مراجعه کنید و برای اخذ گوشی خود اقدام نمایید.

شاخص های امنیتی موجود بر روی دو سیستم عامل اندروید و ios

سیستم عامل اندروید و ios از شاخصه های امنیتی مختلفی برخوردار می باشند که با استفاده از آنها افراد می توانند از اطلاعات شخصی خود حفاظت نمایند. در نتیجه در مواقعی که گوشی کاربران به سرقت می‌رود با وجود این شاخص های امنیتی اطلاعات شخصی افراد نسبتاً در امنیت خواهد بود و سارقین نمی توانند به راحتی به این اطلاعات دستیابی پیدا کنند.

شاخص های امنیتی موجود بر روی سیستم عامل اندروید

در گوشی های اندرویدی این حفاظت از طریق اکانت گوگل صورت می پذیرد. بنابراین اکانت گوگل افراد در گوشی های اندرویدی به عنوان یکی از کلیدی ترین ابزارها برای حفاظت از اطلاعات و امنیت اطلاعات به شمار می رود. در واقع اکانت گوگل موجود بر روی گوشی، مشخص کننده هویت صاحب اصلی گوشی می باشد. افرادی که اقدام به ساخت اکانت گوگل بر روی گوشی های اندرویدی خود می کنند می توانند از یک سری خدمات امنیتی بر روی گوشی های خود برخوردار شوند که از آن جمله می توانیم به قفل گوگل اکانت FRP Lock اشاره نماییم.

همانطور که می‌دانید اغلب افراد اقدام به قرار دادن رمز عبور برای لاک اسکرین گوشی خود می نمایند و این موضوع به این معنی است که افرادی که قصد استفاده از گوشی را دارند می بایست اقدام به وارد کردن رمز گوشی نموده و در صورت نداشتن رمز گوشی اجازه ورود به محتوا های مختلف گوشی به کاربران داده نخواهد شد. رمزی که بر روی گوشی مورد استفاده قرار می گیرد امروزه حالت های مختلفی پیدا کرده که از آن جمله می توانیم به اسکنر چهره، اسکنر اثر انگشت و یا تلفیقی از روش ها برای باز کردن گوشی اشاره نماییم.

بنابراین بدون وجود رمز یا اثر انگشت و چهره، فرد دارنده گوشی عملاً باز کردن گوشی و دسترسی به محتوای موجود در گوشی برای سارقین امکان پذیر نخواهد بود. در نتیجه پیشنهاد ما به کاربران این است که حتماً اقدام به قرار دادن قفل نمایشگر بر روی گوشی ‌های خود نمایند تا اطلاعات شخصی خود را از دسترس سارقین خارج کنند. بعضی افراد ممکن است این سوال در ذهنشان به وجود بیاید که چنانچه سارقین پس از به سرقت بردن گوشی از دستورات ADB یا حالت ریکاوری اقدام به ریست فکتوری کردن گوشی نمایند آیا می توانند به اطلاعات موجود در گوشی دسترسی پیدا کنند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با وجود اینکه انجام ریست فکتوری در این موارد غیرممکن است، اما به فرض هم اگر سارق بتواند اقدام به ریست فکتوری کردن گوشی شما نماید، باز هم با  قابلیت FRP اندروید مواجه خواهد شد و تا زمانی که سارق اکانت گوگل گوشی را که در حین ریست فکتوری در دستگاه فعال بوده وارد نکند نمی تواند به اطلاعات موجود در گوشی دسترسی پیدا کند و گوشی را نمی تواند کاملاً بوت کند. بنابراین سارق بدون داشتن اطلاعات اکانت گوگل شما به هیچ عنوان اجازه دسترسی به گوشی را نخواهد داشت.

شاخص های امنیتی موجود در گوشی های آیفون و سیستم عامل iOS

گوشی هایی که توسط کمپانی اپل تولید و به بازار عرضه شده اند از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و در کشور ایران نیز بسیاری از کاربران گوشی های این برند را خریداری نموده و مورد استفاده قرار می‌دهند. خوشبختانه برند اپل در زمینه امنیت اطلاعات موجود بر روی گوشی کاربران اقدامات زیادی انجام داده و به این موضوع توجه ویژه ای کرده است. در مرحله اول در گوشی های آیفون شاهد وجود قفل نمایشگر در انواع مختلف الگو، پین، اسکنر چهره و اسکنر اثر انگشت هستیم. بنابراین سارقانی که گوشی های آیفون مجهز به قفل نمایشگر را به سرقت ببرند، بدون داشتن رمز گوشی نمی توانند به اطلاعات موجود بر روی گوشی دسترسی پیدا کنند.

با این وجود برخی سارقان که از مهارت بالایی در زمینه فلش کردن گوشی و ریست فکتوری کردن آن برخوردار می باشند ممکن است بتوانند از طریق فایل ipsw اقدام به ریست فکتوری کردن گوشی کنند. در چنین مواقعی سارقین امکان دسترسی به اطلاعات گوشی را نخواهند داشت و بدون وارد کردن رمز ورود اصلی گوشی و تایید هویت امکان استفاده از گوشی برای آنها فراهم نخواهد بود.

حتی اگر سارقین بتوانند گوشی های آیفون به سرقت رفته را فلش هم کنند باز هم آیفون قفل امنیتی دیگری به نام قفل آیکلود بر روی گوشی های خود قرار داده که مانع از دسترسی سارقان به اطلاعات موجود بر روی گوشی می نماید. البته برای اینکه این قفل بر روی گوشی شما فعال باشد حتما می بایست این قابلیت امنیتی را در قسمت تنظیمات گوشی فعال کنید. برای انجام این کار کافیست به قسمت تنظیمات گوشی رفته و گزینه آیکلود را فعال نمایید. عملکرد قفل امنیتی آیکلود را می توان مشابه قابلیت FRP در گوشی های اندرویدی عنوان نمود.

طرح رجیستری گوشی

در چند سال اخیر طرحی تحت عنوان طرح رجیستری در کشور ایران در حال اجرا می باشد که برای جلوگیری از واردات غیر قانونی گوشی و مبارزه با قاچاق گوشی و نیز پایین آوردن آمار سرقت گوشی اجرا شده است. بر مبنای این طرح گوشی هایی که از سایر کشورهای دنیا به کشور ایران وارد می شوند می بایست در گمرک ثبت شوند. این کار با پرداخت حق گمرکی انجام می شود.

گوشی هایی که به این صورت ثبت و وارد کشور شده‌اند جزو گوشی های رجیستر شده و قانونی به شمار می‌روند و سازمانی که کار ثبت گوشی ها را انجام می دهد یک کد چند رقمی انحصاری به آن گوشی اختصاص می‌دهد که کاربران تنها با وارد کردن این کد می‌توانند اقدام به فعال‌سازی گوشی و استفاده از آن نمایند. بنابراین تا زمانی که این کد را در گوشی وارد نکنید گوشی فعال نمیشود و استفاده از آن امکان پذیر نخواهد بود.

بر مبنای این طرح هنگامی که افراد قصد فعال سازی گوشی را دارند می بایست نام دارنده گوشی به همراه اطلاعات شخصی و کد ملی او را در سامانه ای به اسم سامانه همتا ثبت کنند. در نتیجه هنگامی که افراد اقدام به خرید گوشی های قانونی می کنند، این کد فعال سازی برای آنها ارسال می شود و آنها به راحتی می توانند گوشی را در سامانه همتا رجیستر نمایند.

این امر به این معنی است که گوشی فوق تنها از طریق سیم کارت و کد ملی شخصی که در حین ثبت گوشی وارد شده است قادر به استفاده خواهد بود. بنابراین سارقانی که اقدام به دزدیدن گوشی می‌نمایند نمی توانند از گوشی برای انجام تماس استفاده کنند و سیم کارت شخصی خود را در آن بیاندازند.

پس از اجرای این طرح درصد سرقت گوشی در ایران به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد. اما هنوز هم سارقانی هستند که با دزدیدن گوشی و جدا کردن قطعات مختلف آن نظیر ال سی دی اقدام به استفاده از قطعات جانبی گوشی و فروش لوازم مختلف گوشی به صورت جدا می نمایند. بنابراین پیشنهاد می کنیم در حین استفاده از گوشی همراه خود در اماکن عمومی حتماً مواظب گوشی خود باشید تا از به سرقت رفتن آن توسط سارقین پیشگیری به عمل بیاورید.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مراحلی که فرد پس از سرقت گوشی به صورت شخصی و قانونی می بایست طی کند را شرح دادیم و سپس در خصوص طرح رجیستری گوشی اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار دادیم. شما برای ردیابی گوشی های مسروقه چه روش هایی را پیشنهاد می کنید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن گوشی های دزدیده شده شان یاری رسانید.

دسته بندی شده در:

دیدگاهتان را بنویسید