یکی از قطعات بسیار مهمی که امروزه در گوشی‌های موبایل وجود دارد و باعث شده تا ساختارهای داخلی دستگاه‌های الکترونیکی بسیار ساده و با ابعاد کوچک شود، کابل فلت گوشی می باشد. در واقع کابل فلت گوشی نقشی مهمی را در فناوری‌های تولید تلفن‌های همراه دارد و به کمک آن بین اجزای مختلف گوشی اتصال ایجاد می شود. با استفاده از این کابل‌های فلت است که می‌توان تصاویر را بر روی صفحه نمایش گوشی نشان داد و یا صفحه لمسی دستگاه نسبت به درخواست‌های کاربران واکنش درستی از خود نشان خواهند داد.

با این وجود این کابل، قطعه بسیار حساسی است و به دلایل مختلفی ممکن است شاهد خرابی آن باشید. در صورت خرابی این قطعه، عموما گوشی به درستی کار نخواهد کرد و می بایست نسبت به تعویض آن اقدام کنید. به دلیل تنوع این قطعه، برای خرید کابل فلت گوشی نیاز است تا دید کاملی در مورد انواع کابل فلت گوشی و همچنین دلایل خرابی کابل فلت گوشی داشته باشید تا در صورت نیاز اقدام به تعویض آن کنید. در همین راستا در این مطلب به بررسی این کابل انداخته و در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

کابل فلت گوشی چیست؟

در گذشته به منظور ساخت قطعات الکترونیک از سیم‌های گرد استفاده می شد و ساختار کابل های مورد استفاده در قطعات مختلف چندان پیچیده نبود. این سیم‌ها به نحوی بودند که استفاده از آن‌ها باعث می شد تا مشکلاتی همچون پیچ خوردگی دور هم، اشغال فضا بسیار زیاد در برد الکترونیکی و… مواجه شود. با گذشت زمان و ایجاد فناوری‌های جدید، این سیم‌ها جای خود را به کابل‌های فلت دادند. کابل‌ها فلت همان طوری که از نام شان پیدا است، کابل‌هایی مسطح هستند که از نظر وزنی سبک‌تر بوده و انعطاف پذیری قابل توجهی دارند. ویژگی هایی که کابل فلت گوشی دارد باعث شده تا پس از ایجاد این فناوری مدارات الکتریکی به بهترین شکل ممکن ساده و انعطاف پذیر شوند.

مشخصه های فلت گوشی

در راستای بررسی مشخصه‌های فلت گوشی و ویژگی این دسته از محصولات باید گفت که کابل‌های فلت که با نام Flexible Flat Cable نیز شناخته می‌شوند، به نحوی هستند که از چندین سیم رسانا ساخته شده اند که به صورت موازی در کنار هم قرار می‌گیرند.

ساختار این کابل‌ها به شکل پهن بوده و در آن شاهد سیم‌های موازی هستیم که در کنار هم باعث می‌شود تا این کابل‌ها ظاهری شبیه روبان داشته باشند. ویژگی‌هایی که کابل فلت گوشی دارد باعث شده تا این کابل‌ها بهترین جایگزین کابل‌های سفت، گرد و حجیم باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کابل فلت گوشی دارد می‌توان به انعطاف پذیر بودن، مسطح و رسانا بودن، قیمت پایین و مقرون به صرفه و وزن سبک، اشاره کرد.

کاربرد کابل فلت گوشی

پس از آن که بیان کردیم که کابل فلت گوشی چیست، حال نیاز است تا شما را با  ویژگی های کاربرد کابل فلت گوشی آشنا کنیم. در وهله اول باید گفت که به دلیل ساختاری که کابل‌های فلت شده دارند، این دسته از کابل‌ها فضا بسیار کمی را اشغال می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوان از این کابل در تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، دیوایس‌هایی چون دستگاه پخش کننده CD و DVD، گیرنده‌های ماهواره ای و تجهیزات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود نقش این کابل ها در گوشی های هوشمند بسیار مهم می باشد.

انواع کابل فلت گوشی

در ساختار گوشی‌های هوشمند شاهد انواع کابل فلت گوشی هستیم. اگر بخواهیم شما را با این کابل‌ها آشنا کرده و در مورد انواع کابل فلت گوشی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فلت شارژ

فلت شارژ گوشی یکی از انواع کابل فلت گوشی است. این کابل وظیفه دارد تا اقدام به اتصال کانکتور شارژ دستگاه به مدارهای مختلف نظیر مدار مادر برد کند. امروزه فلت‌های شارژ در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. در برخی از فلت‌های شارژ شاهد قطعاتی چون آنتن، میکروفون دهنی، سوکت و کانکتور شارژ هستیم. یکی از رایج‌ترین علت خرابی سوکت شارژ، بروز مشکل در فلت شارژ است.

فلت تاچ و ال سی دی

یکی از رایج‌ترین انواع کابل فلت گوشی، فلت ال سی دی یا همان فلت تصویر و تاچ است. این فلت به نحوی است که از طریق برقراری اتصال به برد تلفن همراه باعث می‌شود تا بتوانید از قابلیت لمس صفحه نمایش خود استفاده کنید.

فلت آنتن

از دیگر انواع کابل فلت گوشی، فلت آنتن است. این فلت متشکل از مدارهای مختلفی برای آنتن دهی و همچنین محور مجاور آنتن دهی است. مدار فلت آنتن وظیفه دارد تا اقدام به برقراری اتصال از شبکه به قسمت برد و تقویت آنتن دهی در زمان مکالمه کند. به دلیل کاربرد کابل فلت گوشی آنتن وقتی این کابل با مشکل مواجه شود، آنتن دهی تلفن همراه دچار اختلال خواهد شد.

فلت تنظیم میزان صدا

امروزه گوشی‌های هوشمند به نحوی طراحی می‌شوند که تلاش شده تا دکمه‌های فیزیکی در آن به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. در این بین از معدود دکمه‌های فیزیکی داخل گوشی، دکمه‌های تنظیم میزان صدا است. در تلفن‌های هوشمند به منظور کنترل صدا شاهد وجود فلت پاور ولوم هستیم. در صورت خرابی این قطعه نمی توان از کلید های پاور استفاده کرد و به خرید فلت پاور گوشی نیاز خواهید داشت. کاربرد کابل فلت گوشی آن است که از طریق اتصال به سوئیچ اصلی مادر برد، باعث می‌شود تا بتوانید اقدام به تنظیم صدا گوشی کنید.

فلت باتری

فلت باتری یکی دیگر از انواع کابل فلت گوشی است که بر روی مدار باتری قرار می‌گیرد. این فلت با استفاده از خازن IC کمک می‌کند تا میزان ورود جریان برق به برد، باتری و ولتاژ کنترل شود.

فلت دوربین

فلت دوربین یکی دیگر از انواع کابل فلت گوشی است که در بخش پشتی دوربین گوشی نصب می‌شود و می‌توانید از طریق این کابل اقدام به اتصال دوربین به مادر برد کنید. در صورتی که به هر دلیلی کابل فلت گوشی با مشکل مواجه شود، دوربین دستگاه شما با مشکل مواجه خواهد شد و نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

مشکلات کابل فلت گوشی ها

پس از آن که شما را با کابل فلت گوشی آشنا کرده و در مورد انواع کابل فلت گوشی اطلاعات جامع و کاملی را ارائه کردیم حال نیاز است تا در مورد علائم خرابی کابل فلت گوشی اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. به صورت کلی عوامل مختلفی وجود دارد که باعث خرابی این قطعه می‌شود و در صورتی که با هر یک از این مشکلات مواجه شدید، نیاز است تا برای تعویض کابل فلت گوشی اقدام کنید. از مهم‌ترین دلایل خرابی کابل فلت گوشی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نفوذ آب و رطوبت به تلفن همراه
 • وارد شدن ضربه شدید
 • آسیب دیدن کابل هنگام تعمیر سایر قطعات
 • تکان خوردن و پارگی جزئی کابل فلت
 • وارد شدن فشار به کابل
 • نفوذ رطوبت الکل در داخل دستگاه

نشانه های خرابی کابل فلت گوشی

پس از آن که شما را با دلایل خرابی و آسیب دیدگی انواع کابل فلت گوشی آشنا کردیم، حال نیاز است تا در مورد نشانه‌های خرابی این قطعه توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم. از مهم‌ترین نشانه‌هایی که حاکی از خرابی کابل فلت گوشی است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال در روند خاموش و روشن شدن گوشی
 • ضعف عملکرد و کارکرد تاچ گوشی
 • پرش تصویر
 • تاری صفحه نمایش
 • سیاه شدن ناگهانی صفحه نمایش

تعمیر و تعویض فلت گوشی

در صورتی که با نشانه‌های بیان شده در بخش قبلی مواجه شدید، نیاز است تا به سرعت اقدام به تعمیر فلت گوشی کنید. به دلیل شرایط خاصی که فلت گوشی دارد، پیشنهاد ما این است که در صورت خرابی هر یک از انواع فلت گوشی نیاز است تا فرآیند تعمیر و تعویض آن را به یک فرد متخصص بسپارید. البته خرابی فلت گوشی رواج بسیار زیادی دارد و به همین دلیل هزینه تعویض کابل فلت گوشی نیز به نسبت تعمیر و تعویض سایر قطعات زیاد نیست و شما می‌توانید با مبلغ بسیار کمی اقدام به تعمیر این قطعه کنید.

حرف آخر

در این مطلب شما را با کابل فلت گوشی آشنا کرده و در مورد کاربرد کابل فلت گوشی اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب باعث می‌شود تا در صورت خرابی این قطعه بتوانید به سرعت بروز مشکل را تشخیص داده و سپس برای تعویض کابل فلت گوشی اقدام کنید.

در صورتی که تجربه خاصی در مورد کابل فلت گوشی دارید و یا اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت از کابل فلت گوشی دارید، می‌توانید دیدگاه‌های خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک گذاشته و از این طریق به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از انواع کابل فلت گوشی استفاده کنند.

دسته بندی شده در: