سیستم عامل ios آیفون چیست ؟

سیستم عاملها از مهمترین رکن برنامه یک سیستم هستند که با مدیریت کل سیستم زمینه را برای اینکه سایر برنامه های کاربردی نصب شوند فراهم می آورد. سیستم عامل ios سیستم عاملی است که بر روی گوشی ها، تبلت ها و لپتاب های شرکت اپل وجود دارد که شما از طریق آن برنامه های مختلف روی این وسایل را اجرا می کنید. ios مطابق تصویر زیر، اولین چیزی است که وقتی گوشی اپل یا آیپد خود را روشن می کنید، می بینید. زمانی که شما یک اپ یا برنامه را برای گوشی یا تبلت خود دانلود و نصب می کنید، باز هم این سیستم عامل است که آن برنامه را مدیریت می کند تا به اندازه کافی از حافظه شما استفاده کند و بدرستی اجرا شود.

محیط سیستم عامل ها

در همه‌ی سیستم عامل‌ها معمولا دو محیط برای کاربر در نظر گرفته شده است که می‌توان از طریق آن‌ها فرمان مورد نظر را به کامپیوتر داد. این دو بخش به محیط نوشتاری و محیط گرافیکی تقسیم می‌شود. در محیط نوشتاری تمامی دستورات، فقط توسط نوشتن به رایانه داده می‌شود و هیچ محیط گرافیکی وجود ندارد. حتی در تعدادی از سیستم عامل‌ها همچون نسخه‌های قدیمی DOS، موس قابل شناسایی نیست و تنها ابزار ورودی کیبورد است. البته در محیط ویندوز نیز در صورت باز کردن CMD، به محیطی بسیار شبیه Dos بر خواهید خورد که در اینجا نیز، فقط توسط نوشتن مستقیم دستورات، عملیات مورد نظر انجام می‌شود.

سیستم عامل ها این امکان را دارند که دو محیط متفاوت که شامل یکی نوشتاری و دیگری گرافیکی می شود،را به کاربر بدهد کهمی‌توان از طریق آن‌ها فرمان مورد نظر را به کامپیوتر داد. این دو بخش به محیط نوشتاری و محیط گرافیکی تقسیم می‌شود. محیط نوشتاری میتوان دستورات را با نوشتن به دستگاه داد و هیچ محیط گرافیکی وجود ندارد. در محیط گرافیکی که دارای یک رابط کاربری GUI می باشند که با استفاده از آن می‌توانند توسط صفحه کلید، موس، دسته‌ی بازی و یا صفحات لمسی وارد گردند.

نکته: رابط گرافیکی یا Graphic User Interface یا به اختصار GUI مجموعه امکانات گرافیکی است که با انتقال از محیط متنی DOS به ویندوز ۹X یعنی همان ویندوز ۹۵ و ۹۸ به سیستم عاملهای مایکروسافت اضافه شد. این رابط های گرافیکی عبارتند از:

  • صفحه بوت یا Boot Screen
  • صفحه خوشامدگوئی یا welcome Screen
  • دسکتاپ و قالب آن یا Theme
  • محیط پنجره ای یا Windows
  • دیالوگها و کادرهای محاوره ای
  • آیکونها و کورسرها

امروزه سیستم عامل مکینتاش مخصوص رایانه‌های رومیزی ، اپل و سیستم عامل محبوب اندروید و IOS بیشترین تمایل به محیط گرافیکی را دارند به طوریکه تقریبا دستورات نوشتاری جایی در این سیستم عامل‌ها ندارد. علاوه بر نظارت نرم افزاری، کنترل سخت افزار در اختیار کامل سیستم عامل است.

سیستم عامل iOS

این سیستم عامل همراه ساخته شرکت اپل است که اول برای آیفون و آیپد تاچ ارائه شد و لی از آن به بعد در بقیه محصولات اپل گسترش یافت. اپل برای اینکه بتواند سیستم عامل خود را از خطر دستکاری های بی جا و بی مورد نجات دهد،استفاده از این سیستم عامل را به سخت افزارهای شخص سوم نمی دهد. این سیستم عامل فقط برای iphone طراحی شده است و همین باعث افزایش هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزار می شود . دارای نسخه های متعددی است که هر کدام از انها قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی را دارا می باشد.

طراحی این سیستم عامل بر پایه رابط کاربری مستقیم (Concept of Direct Manipulation) یعنی چند لمسی بودن و استفاده کردن ار حرکات دست و انگشتان می باشد. iOS از ژیروسکوپ داخلی دیوایسهای اپل پشتیبانی می کند و به حرکات دست اعم از تغییر جهت در ۳ بعد و یا تکان دادن دست عکس العمل نشان می دهد.

سیستم عامل iOS دارای ۴ قسمت مجزا می باشد:

  1. لایه اصلی که هسته سیستم عامل است
  2. لایه خدمات
  3. لایه رسانه ها
  4. لایه رویی که لایه لمسی می باشد.

سیستم عامل iOS به خاطر ویژگیهای منحصر به فردش، محبوبیت بسیاری در میان کاربران دارد.

 

دسته بندی شده در: