امروزه مصرف اینترنت در گوشی ها به صورت دیتا و وای فای، افزایش چشمگیری پیدا کرده است. دلیل این امر هم این است که اغلب اپلیکیشن هایی که به صورت روزمره با آنها سروکار دارید از اینترنت گوشی استفاده می کنند و یا حداقل می بایست برای آپدیت نسخه های جدید آنها از اینترنت گوشی استفاده کنید. از جمله اپلیکیشن هایی که به صورت مداوم با اینترنت سر و کار دارند می‌ توان به اپلیکیشن‌ های پیام ‌رسان نظیر تلگرام، اینستاگرام، واتس آپ و غیره اشاره کرد. به دلیل آنکه هزینه اینترنت نسبتاً بالا است، اغلب کاربران تلاش دارند تا راهکارهای مختلفی را برای کاهش مصرف اینترنت موبایل مورد استفاده قرار دهند.

عوامل مختلفی منجر به مصرف اینترنت گوشی می شود که این موضوع نهایتاً به کاهش حجم دیتای شما منجر خواهد شد. در نتیجه اگر احساس می کنید که مصرف دیتای اینترنت یا وای فای گوشی شما بالاست، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با راهکارهای کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندروید و آیفون آشنا شوید.

کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندروید

روش های زیادی برای کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندرویدی وجود دارد که در ادامه شما را با راهکارها و ترفندهای مختلفی که برای کاهش مصرف اینترنت گوشی های اندروید به کار گرفته می ‌شود، آشنا می کنیم.

محدود کردن مصرف اینترنت گوشی

یکی از راه هایی که می توانید برای کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندروید مورد استفاده قرار دهید؛ محدود کردن مصرف اینترنت گوشی و یا تنظیم آلارم در هنگام استفاده بیش از حد از دیتای گوشی است. برای انجام این کار با رفتن به قسمت Settings گزینه Wireless & Networks را انتخاب نموده و بر روی Data Usage یا Mobile Data ضربه بزنید. البته این گزینه در گوشی های سامسونگ گلکسی متفاوت است و شما می بایست با رفتن به منوی Settings  گزینه Connections  را انتخاب کرده و سپس بر روی Data Usage ضربه بزنید. در صفحه ای که به شما نمایش داده خواهد شد، لیست اپلیکیشن هایی که بر روی گوشی شما نصب شده اند به همراه میزان استفاده هر یک از آن ها از دیتای گوشی در بازه زمانی یک ماه اخیر، به شما نمایش داده می شود.

اگر قصد تعیین محدودیت برای این اپلیکیشن ها را دارید، پس از رفتن به منوی Settings وارد آدرس Data Usage>>Billing Cycle>>Data limit and billing cycle شوید. در صفحه ای که باز می شود این امکان برای شما فراهم است تا اقدام به مشخص کردن حداکثر مقدار مصرف داده همراه گوشی در طول یک ماه کنید. علاوه بر این، در این بخش گزینه ای به نام Auto-Disconnect from network نیز وجود دارد که با انتخاب این گزینه شما به گوشی خود فرمان می دهید تا هنگامی که مصرف اینترنت گوشی در طول یک ماه از حد مشخص شده بیشتر شد، اینترنت گوشی به صورت خودکار قطع شود تا از مصرف بیش از حد دیتا جلوگیری به عمل آورده شود.

آپدیت اپلیکیشن های مختلف با استفاده از وای فای

از دیگر روش های موثری که جهت کاهش مصرف اینترنت دیتا در گوشی های اندروید مورد استفاده قرار می گیرد، محدود کردن آپدیت اپلیکیشن هاست. برای انجام این کار پس از باز کردن پلی استور، وارد مسیر Menu>>Settings >>Auto-update apps شوید. در این بخش چک کنید که گزینه Auto-update apps over Wi-Fi only انتخاب شده باشد و در صورت عدم انتخاب، آن را انتخاب نمایید. توصیه می ‌کنیم از انتخاب گزینه Do not auto-update apps پیشگیری کنید چرا که با انتخاب این گزینه شما مجبور می شوید تا آپدیت گوشی را به صورت دستی انجام دهید که کاری سخت و زمانبر خواهد بود. علاوه بر این برخی افراد برای آنکه بتوانند مصرف اینترنت وای فای را کنترل کنند، آپدیت اپلیکیشن ها را به صورت غیر خودکار تنظیم می کنند. در این صورت این افراد می ‌توانند تنها اپلیکیشن هایی را که تمایل به آپدیت کردن آنها را دارند، به صورت دستی آپدیت نمایند.

محدود کردن داده پس زمینه

برای انجام این کار کافی است به مسیر Settings >> Data Usage بروید. در این بخش شما می توانید میزان مصرف دیتای هر اپلیکیشن را مشاهده کنید و اپلیکیشن هایی که از میزان مصرف دیتای بالاتری برخوردارند را محدود نمایید. برای انجام این کار کافیست روی اپلیکیشن های مورد نظر ضربه بزنید و مقدار مصرف آن ها را در دو حالت پیش زمینه (Foreground) و پس زمینه (Background) مشاهده کنید. مصرف داده پیش زمینه در واقع هنگامی است که شما اقدام به باز کردن اپلیکیشن و استفاده از آن نمایید. ولی مصرف داده پس زمینه زمانی است که شما از گوشی خود استفاده نمی کنید و برنامه به صورت پس زمینه در گوشی در حال اجرا بوده و اقدام به استفاده از دیتای گوشی می نماید. بنابراین اگر احساس کردید که یک برنامه از مصرف دیتای بالایی برخوردار است، با زدن گزینه Restrict app background data. می توانید مصرف دیتای آن را محدود نمایید.

محدود کردن اپلیکیشن ها

با استفاده از راهکار هایی که در این روش به شما معرفی می کنیم، می توانید به کاهش مصرف اینترنت گوشی خود کمک بسیاری کنید. مثلاً قرار دادن اپلیکیشن گوگل مپ در گوشی در حالت آفلاین می‌ تواند منجر به پایین آمدن مصرف اینترنت در گوشی گردد. به طور کلی اپلیکیشن‌ هایی که برای مسیریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، میزان مصرف داده بالایی دارند. در نتیجه اگر شما از این اپلیکیشن ها به صورت مداوم استفاده می کنید، برای آنکه بتوانید مصرف اینترنت دیتا یا وای فای را کاهش دهید؛ می توانید اقدام به دانلود نقشه ها به صورت کامل نموده و آن ها را به صورت آفلاین مورد استفاده قرار دهید. برای انجام این کار کافیست اپلیکیشن گوگل مپ را باز کنید و نقشه مکانی که تمایل به رفتن به آنجا را دارید را با زدن گزینه More info و انتخاب Download، دانلود نمایید تا بدین صورت بتوانید به صورت آفلاین آن موقعیت را مسیر یابی کنید.

محدود کردن مصرف اینترنت در گوشی های آیفون

اگر از کاربران گوشی های آیفون هستید و نیاز دارید تا مصرف اینترنت گوشی خود را کاهش دهید، پیشنهاد می‌کنیم که یکی از ترفندهای زیر را برای انجام این موضوع به کار ببرید.

غیر فعال کردن Wi-Fi Assist

یکی از راه هایی که برای کاهش مصرف اینترنت موبایل استفاده می شود، غیر فعال کردن Wi-Fi Assist است. برای این کار پس از رفتن به قسمت تنظیمات گوشی که معمولاً در قسمت صفحه نمایش اصلی قرار دارد، می ‌توانید  بر روی گزینه Cellular کلیک کنید. البته در برخی گوشی ها ممکن است به جای گزینه Cellular، گزینه Mobile  به شما نمایش داده شود. با اسکرول کردن صفحه به سمت پایین، گزینه Wi-Fi Assist را انتخاب کرده و اقدام به خاموش کردن آن نمایید. به این صورت شما دستیار وای فای تان را خاموش می کنید و این امر موجب می‌ شود که در صورت عدم دسترسی به وای فای گوشی، از داده های همراه شما برای اتصال به اینترنت استفاده نشود و بدین ترتیب در مصرف دیتا صرفه جویی به عمل آورده شود.

غیرفعال کردن دیتای همه برنامه‌ها

برای انجام این کار در مرحله اول می بایست به قسمت تنظیمات گوشی وارد شوید. همانطور که میدانید برخی از برنامه ها، مصرف دیتای بالایی دارند. در این قسمت می توانید اقدام به تغییر تنظیمات آنها نموده و با این کار موجب شوید تا آنها فقط از وای فای بتوانند استفاده کنند. برای انجام این کار بر روی Cellular ضربه بزنید. البته این گزینه در برخی گوشی ها به نام Mobile است. با اسکرول کردن صفحه به سمت پایین می توانید فهرستی از برنامه‌ هایی که مصرف دیتای بالایی دارند را مشاهده کنید. لیست فوق به ترتیب حروف الفبا مرتب شده و میزان مصرف دیتای هر یک از برنامه ها در قسمت پایین آن ها با علامت اختصاری مگابایت یا کیلوبایت نشان داده شده است. اگر قصد غیر فعال کردن داده های هر یک از این برنامه ‌ها را دارید، کافیست اقدام به کشیدن دکمه آن ها به سمت چپ نموده و آنها را خاموش کنید. این امر موجب می‌ شود تا برنامه فوق دیگر نتواند جهت اتصال به اینترنت از دیتای گوشی شما استفاده کند. ولی این برنامه هنوز هم با اتصال به وای فای می تواند از اینترنت استفاده کند.

غیر فعال کردن به روز رسانی پس زمینه برای اپلیکیشن ها

شاید تاکنون شما هم متوجه نشده باشید که برخی از برنامه هایی که بر روی گوشی آیفون خود نصب نموده اید حتی زمانی که شما از گوشی خود استفاده نمی کنید هم اقدام به استفاده از دیتای گوشی شما هستند و همین موضوع سبب می ‌شود تا مصرف اینترنت گوشی شما افزایش پیدا کند. یکی از راه هایی که برای کاهش مصرف اینترنت موبایل کارآمد می باشد این است که شما اقدام به غیرفعال کردن ویژگی فوق برای اپلیکیشن ها به صورت مجزا نمایید. برای این منظور کافیست پس از رفتن به قسمت Setting  وارد قسمت General  شوید. در این قسمت می توانید به صورت دستی اقدام به خاموش کردن تاگل برنامه ‌های مورد نظر خود کنید تا برنامه های فوق، در پس زمینه از اینترنت گوشی شما استفاده نکنند. با انجام این کار نوتیفیکیشن هایی که به صورت خودکار برای برخی برنامه ها نظیر اینستاگرام و توییتر می آمدند، غیر فعال می شود. اگر قصد دارید که بروزرسانی خودکار همه برنامه های نصب شده بر روی گوشی خود را غیر فعال کنید، کافیست گزینه Background App Refresh را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.

محدود کردن مصرف اینترنت توسط اپلیکیشن اینستاگرام در گوشی آیفون

همان‌ طور که می ‌دانید برنامه اینستاگرام به دلیل آن که اقدام به نمایش خودکار ویدیوها به کاربران می ‌نماید، از مصرف اینترنت بالایی استفاده می کند. بنابراین با محدود کردن مصرف اینترنت آن می ‌توانید تا حد قابل توجهی مصرف اینترنت خود را پایین بیاورید. با انجام این کار ویدیوها تنها در صورتی به کاربر نمایش داده می شود که بر روی آن کلیک کند. برای انجام این کار کافیست با باز کردن این برنامه، روی پروفایل خود کلیک کنید و آیکون چرخ دنده را لمس نمایید. با زدن گزینه Cellular Data Use و انتخاب گزینه Use Less Data و قرار دادن آن در حالت خاموش می توانید از پخش خودکار ویدیو‌ها توسط اینستاگرام پیشگیری به عمل بیاورید.

اپلیکیشن ‌های محدود کردن مصرف اینترنت در گوشی

علاوه بر روش هایی که برای کاهش مصرف اینترنت در گوشی های آیفون و اندروید در بالا به آن ها اشاره کردیم، یک سری اپلیکیشن مخصوص برای کاهش مصرف اینترنت در گوشی به بازار ارائه شده که با استفاده از آن ها می توانید مصرف اینترنت خود را به طرز قابل چشمگیری کاهش دهید. در ادامه بهترین برنامه ها برای کاهش مصرف اینترنت را به شما معرفی می کنیم.

  • اپرا مینی (Opera Mini): این مرورگر بدون اینکه در کیفیت تغییری ایجاد کند، اندازه دانلود صفحات وب را تا حد بسیار بالایی (حدود ۹۰ درصد) کاهش می دهد و این برنامه را هم در گوشی های iOS و هم در گوشی های اندروید می توانید استفاده کنید.
  •  اپرا مکس (Opera Max): از دیگر برنامه هایی که برای کاهش مصرف اینترنت گوشی می توانید آن را به کار ببرید، اپلیکیشن اپرا مکس است. این برنامه برای اینکه بتواند مصرف اینترنت در گوشی را کاهش دهد، اقدام به فشرده کردن داده های مورد استفاده توسط دیگر اپلیکیشن ها می کند. البته این برنامه تنها برای گوشی های اندرویدی در درسترس است.
  • دیتا کمپرس (Data Compress): برنامه دیتا کمپرس برای آنکه بتواند مصرف اینترنت گوشی را کاهش دهد، درست شبیه به برنامه اپرا مکس عمل می‌ کند. البته این دو برنامه با یکدیگر دارای تفاوت‌ هایی نیز هستند. مثلاً برنامه دیتا کمپرس علاوه بر گوشی های اندروید، توسط گوشی های iOS نیز قابل استفاده است.

جمع بندی

در دنیای امروزی شاهد استفاده از اینترنت وای فای یا دیتا به وسیله اپلیکیشن های مختلف در گوشی های اندروید و آیفون هستیم. بنابراین کاربران این گوشی ها برای آنکه بتوانند در مصرف اینترنت خود صرفه جویی کنند؛ راهکارهای مختلفی را به کار می برند. این راهکارها در گوشی های اندروید و آیفون با یکدیگر متفاوت است که در این مقاله به صورت کامل به آن ها اشاره کردیم. نکته مشترکی که در این میان وجود دارد این است که برخی اپلیکیشن ها مانند اپلیکیشن های مسیریابی یا اپلیکیشن ‌های پیام ‌رسان هم به صورت پس زمینه و هم به صورت پیش زمینه اقدام به استفاده از دیتای گوشی می نمایند و از مصرف دیتای بالایی برخوردار هستند.

بنابراین راهکارهای مختلفی را که برای کنترل این اپلیکیشن ها می توانید به کار ببرید را می‌ بایست بررسی کنید تا از هدر رفت اینترنت توسط آن ها پیشگیری کنید. آیا شما هم مشکل مصرف بالای اینترنت دارید؟ چه راهکارهایی را برای از بین بردن این مشکل در پیش گرفته اید؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید.

 

دسته بندی شده در: