Git یک ابزار DevOps است که برای مدیریت کدهای منبع استفاده می‌شود. یک سیستم کنترل بصورت رایگان و منبع باز بوده که برای مدیریت کارآمد پروژه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. گیت برای ردیابی تغییرات در کد منبع استفاده شده و چندین توسعه دهنده را قادر می‌سازد تا روی توسعه غیرخطی با هم کار کنند. لینوس توروالدز Git را در سال 2005 برای توسعه هسته لینوکس ایجاد کرد. در این مقاله قصد داریم درباره Git و نحوه استفاده از آن صحبت کنیم. چنانچه مشتاق به کسب اطلاعات در این زمینه هستید، با ما همراه شوید.

گیت چیست؟

Git یک سیستم کنترل نسخه است که برای ردیابی تغییرات در فایل‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. به طور کلی برای مدیریت کد منبع در توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بصورت کامل وظایف گیت بصورت زیر است:

 • Git برای ردیابی تغییرات در کد منبع استفاده می‌شود
 • ابزار کنترل نسخه توزیع شده برای مدیریت کد منبع است.
 • به چندین توسعه دهنده اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند.
 • این توسعه غیر خطی را از طریق هزاران شاخه موازی خود پشتیبانی می‌کند.

از ویژگی های Git می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریخچه را دنبال می‌کند
 • رایگان و متن باز
 • پشتیبانی از توسعه غیر خطی
 • نسخه پشتیبان تهیه می‌کند
 • مقیاس پذیر
 • انشعاب در آن راحت‌تر است
 • توسعه توزیع شده

جریان عملکردی Git چگونه است؟

گردش کار Git به سه حالت تقسیم می‌شود:

 • فعالیت بصورت دایرکتوری – فایل‌های موجود در فهرست کاری خود را می‌توانید تغییر دهید.
 • منطقه مرحله‌بندی (شاخص) – فایل‌ها را مرحله‌بندی کرده و عکس‌های فوری آن‌ها را به منطقه مرحله‌بندی خود اضافه کنید.
 • دایرکتوری Git (Repository) – یک commit انجام دهید که عکس‌های فوری را به طور دائم در فهرست Git شما ذخیره می‌کند. هر نسخه موجود را بررسی کنید، تغییراتی را ایجاد کنید، آنها را مرحله‌بندی کنید.

گیت‌هاب (GitHub) چیست؟

احتمالا تا به امروز اسم گیت هاب را شنیده‌اید. گیت‌هاب سرویس میزبانی برای گیت بوده و تحت‌وب ارائه می‌شود. با استفاده از گیت‌هاب، می‌توانید مخازن گیت را برای خود به‌راحتی به‌اشتراک گذاشته و فعالیت‌های تیم خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید. به‌عبارت‌دیگر، GitHub مکانی است که در آن، تمامی کارهای مدیران پروژه و برنامه‌نویسان ثبت و ذخیره شده و در‌نهایت، می‌توان تمامی عملیات را از آن طریق پیگیر شد. در گیت‌هاب می‌توان موارد زیر را انجام داد:

 • مخازن گیت را می‌توان به‌صورت شخصی و تیمی ذخیره کرد.
 • فایل‌های خود را از گیت هاب می‌توان دریافت کرد.
 • GitHub باعث هماهنگی خواهد شد.
 • ابزارهای متفاوت گیت به افراد کمک می‌کند تا کارهای خود را سریع و بهتر انجام دهند.

چرا از گیت استفاده کنیم؟

دلایل متعددی برای استفاده از Git وجود دارد که با هم بررسی می‌کنیم:

 • کارایی استاندارد Git: گیت از سیستم‌های کنترل نسخه مانند CVS و SVN و Mercurial قوی‌تر عمل می‌کند. انجام بروزرسانی‌ها، شاخه‌بندی، سازگاری و مقایسه نسخه‌های قبلی همگی برای مدیریت پروژه شما در آن امکانپذیر است. git از سیستم توزیع درختی استفاده کرده و برخلاف برخی از نرم‌افزارهای کنترل نسخه، هنگام ذخیره تاریخچه و نسخه‌های فایل، فقط روی محتوای فایل متمرکز می‌شود.
 • امنیت خوب: هدف اصلی گیت مدیریت سورس کدهاست و محتویات فایل‌ها و ارتباط بین فایل‌ها و دایرکتوری‌ها، نسخه‌ها، تگ‌ها، Commitها و… در مخزن Git رمزنگاری می‌شوند. این رمزگذاری باعث می‌شود تغییر نسخه‌های قبلی در مخزن غیرممکن باشد و گیت قادر است کدهای شما را بدون هیچ تغییری بازیابی کرده و تحویل دهد. به همین علت همیشه تاریخچه معتبری از کدهای خود ردر اختیار دارید.
 • منعطف بودن: git بسیار منعطف بوده و از بسیاری دستورها و قابلیت‌ها در پروژه‌های کوچک‌ و‌ بزرگ پشتیبانی کرده و با بیشتر سیستم‌ عامل‌ها سازگار است.
 • سرعت خوب: Git از فشرده سازی SHA استفاده می‌کند که باعث بسیار سریع‌تر شدن می‌شود.
 • ادغام تضادها: Git می‌تواند تداخل‌های ادغام را مدیریت کند، به این معنی که برای کار کردن همزمان چند نفر روی یک فایل یکسان، مشکلی ندارد. این امر دنیای توسعه را به گونه‌ای نشان می‌دهد که با کنترل نسخه متمرکز امکان پذیر نیست. شما به کل پروژه دسترسی دارید و در هر جایی که کار می‌کنید، می‌توانید هر کاری را که نیاز دارید انجام داده و بدانید که تغییرات شما ایمن می‌مانند.

آغاز کار با Git

بسته به سیستم عامل شما، ممکن است قبلاً Git را نصب کرده باشید. اما، شروع کار ما به معنای چیزی بیشتر از داشتن نرم افزار است. برای شروع، دانستن اصول اولیه نحوه عملکرد Git مهم است. می‌توانید کار واقعی را در برنامه‌ای مانند GitHub Desktop یا از طریق GitHub.com انجام دهید. (توجه: در حالی که می‌توانید از طریق GitHub.com با Git تعامل داشته باشید، امکان محدودیت وجود دارد. بسیاری از ابزارهای محلی می‌توانند به شما امکان دسترسی به پرکاربردترین عملکردهای Git را بدهند.)
راه‌های زیادی برای استفاده از Git وجود دارد که لزوما عملکرد آسانی ندارند. اما، گردش کار اساسی Git دارای چند مرحله اصلی است.

ایجاد یک شاخه مشخص

شاخه اصلی معمولاً main نامیده می‌شود. ما می‌خواهیم روی شاخه دیگری کار کنیم، بنابراین می‌توانیم یک درخواست در این زمینه داشته باشیم و با خیال راحت تغییرات را ایجاد کنیم. برای شروع، یک شاخه از main ایجاد کنید. آن را هر طور که می‌خواهید نام گذاری کنید – اما توصیه می‌کنیم شاخه‌ها را براساس عملکرد یا ویژگی آن، نام گذاری کنید. یک شخص ممکن است چندین شاخه داشته باشد و در یک تیم ممکن است چندین نفر در آن همکاری داشته باشند – شاخه‌ها برای یک هدف هستند نه یک شخص.

ایجاد تغییرات

هنگامی که یک شاخه ایجاد کردید و نشانگر HEAD را با “checking out” به آن شاخه منتقل کردید، آماده شروع کار هستید. با استفاده از ویرایشگر متن یا IDE مورد علاقه خود، تغییرات را در مخزن خود ایجاد کنید. در مرحله بعد، تغییرات خود را ذخیره کنید. شما برای شروع commit آماده‌اید!
برای شروع commit خود، باید به Git اطلاع دهید که چه تغییراتی را می‌خواهید در git add [file] اعمال کنید. هنگامی که تغییرات را ذخیره و مرحله بندی کردید، آماده انجام commit با git commit -m “Descriptive commit message” هستید.

اعمال حالت کنترل از راه دور

تا کنون، اگر یک commit را به صورت محلی انجام داده‌اید، تنها شما هستید که می‌توانید آن را ببینید. برای اینکه دیگران کار شما را ببینند و شروع به همکاری کنند، باید تغییرات خود را با استفاده از git push ذخیره کنید. اگر برای اولین بار از شاخه‌ای که به صورت محلی ایجاد کرده‌اید git push می‌کنید، ممکن است لازم باشد اطلاعات بیشتری به Git بدهید. git push -u origin [branch-name] به گیت می‌گوید که شاخه فعلی را درنظر بگیرید و یک شاخه در کنترل از راه دور ایجاد کنید که با همان نام مطابقت دارد –  همچنین، یک رابطه با آن شاخه ایجاد کنید. به‌طور پیش‌فرض، git push فقط شاخه‌ای را که در حال حاضر با آن کار می‌کنید در نظر می‌گیرد.

گیت چیست؟

اگر درباره Git و Github سوال دارید، جای درستی آمده‌اید چون در این مقاله بطور کامل در این زمینه صحبت کردیم. این دو به هم گره خورده‌اند تا کار با هر دو را به یک تجربه یکپارچه تبدیل کنند. در حالی که Git از کنترل نسخه اصلی مراقبت می‌کند، GitHub پلتفرم همکاری است که بر روی آن ساخته شده است. GitHub مکانی برای درخواست‌های متعدد، نظرات، بررسی‌ها، تست‌های یکپارچه و موارد دیگر است. اکثر توسعه دهندگان به صورت محلی برای توسعه کار از GitHub استفاده می‌کنند.

دسته بندی شده در: