هوش مصنوعی چت جی پی تی اخیرا توانسته است بیماری نادر یک کودک را تشخیص دهد.

تشخیص بیماری نادر یک کودک با چت جی پی تی

به نقل از تودی، پس از ناکامی 17 پزشک در تشخیص درد مزمن پسربچه چهارساله‌ای به نام الکس که رشدش متوقف شده بود و از دندان درد شدید رنج می‌برد، هوش مصنوعی توانست بیماری او را به‌درستی تشخیص دهد.

مادر الکس می‌گوید: پزشکان زیادی را دیدیم. در یک نقطه به اورژانس رفتیم و من کل شب را با کامپیوتر گذراندم و همه این چیزها را مرور کردم.

پس از تلاش‌های بی‌شمار و ناموفق برای تشخیص این بیماری از طریق مراجعه به دندانپزشکان، متخصصان اطفال و متخصصان فیزیوتراپی در نهایت چت جی‌پی‌تی توانست به تمام سؤالات این مادر پاسخ دهد و علت مشکلات و درد‌های الکس را به یک بیماری عصبی نادر به نام «سندرم تترد کورد (TCS)» نسبت داد. (این سندرم یک اختلال عصبی نادر است که حرکت نخاع فرد را محدود کرده و متعاقباً باعث درد می‌شود.)

پس از تشخیص چت جی پی تی، مادر به یک گروه فیس‌بوکی پیوست که در آن والدین تجربیات خود را در برخورد با کودکان مبتلا به این بیماری به اشتراک گذاشته بودند. آنجا بود که مادر الکس شباهت‌هایی را بین پسرش و کودکان مبتلا به سندرم «تترد کورد» پیدا کرد. سپس او به سراغ یک جراح مغز و اعصاب متخصص در این اختلال رفت که مانند چت جی پی تی، تشخیص سندرم تترد کورد را تأیید کرد. همچنین اسکن‌های ام‌آر‌آی بعدی این تشخیص را تأیید کردند و منجر به انجام جراحی موفقیت‌آمیز برای رسیدگی به این بیماری شد.

استفاده از چت جی پی تی در پزشکی

از زمان راه‌اندازی چت جی پی تی در نوامبر 2022، بحث‌هایی راجع به استفاده گسترده و خطرات بالقوه آن، مانند نگرانی در مورد سرقت ادبی، تقلب، پیامد‌های قانونی، و آسیب احتمالی برای بشریت مطرح شد. با این حال، چت‌بات‌ها برای انجام یک کار ساخته و برنامه‌ریزی شده و آن پاسخ دادن به سوالات با سرعت بسیار بالاست.

در مورد مادر الکس، چت‌بات هوش مصنوعی مفید واقع شد و به‌رغم پزشکانی که به آن‌ها مراجعه کردند، دانش آن‌ها به تخصص پزشکی خاصی محدود بود، در حالی که چت جی پی تی میلیون‌ها اطلاعات را فراتر از یک حوزه واحد در بر می‌گیرد.

با این حال، در مسائل پزشکی، کارشناسان هشدار می‌دهند که با وجود مزایای احتمالی، هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین پزشک انسانی شود.

دکتر بایرون کرو، متخصص داخلی می‌گوید: استفاده از این ابزارها اشتباه نیست. شما فقط باید از آن‌ها در راه درست استفاده کنید. چت‌بات‌ها یک شریک فکری عالی است؛ اما جایگزین تخصص ذهنی عمیق نمی‌شوند.

دسته بندی شده در: