اگر چه شبکه های 5G هنوز به طور کامل ساخته نشده اند، اما شرکت های ارتباط بی سیم با آینده نگری به اینترنت 6G فکر کرده اند. از نظر فنی 6G هنوز وجود ندارد! اما از نظر تئوری، ممکن است بر اساس روند فعلی شبکه و فناوری به ایجاد نسل ششم اینترنت کمک کند. در این مقاله به توضیح و بررسی هر آنچه که در مورد اینترنت 6G باید بدانید میپردازیم. با ما همراه باشید.

اینترنت 6G چیست؟

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره اینترنت 6G وجود ندارد اما با یک تعریف ساده میتوان گفت اینترنت 6G نسل ششم اینترنت فناوری بی سیم است که دنباله رو اینترنت 5G و 4G است. با این تفاوت که به کمک باندهای رادیویی با فرکانس بالا سرعت بسیار بالا و تاخیر کمی را به شبکه ها میدهد. همچنین فناوری 6G قادر به پشتیبانی از تلفن های همراه مانند اتومبیل های خودکار میباشد.

در حال حاضر ما از اینترنت های مبتنی بر 4G استفاده میکنیم. از مزیت های اینترنت 4G  این است که با توجه به افزایش سرعت اجازه فعالیت همزمان آنلاین مثل پخش فیلم و بازی ویدئویی را از طریق گوشی موبایل براحتی انجام میدهد. هر چند که هنوز بسیاری از شرکت های تلفن همراه از قابلیت های اینترنت 4G  استفاده نکرده اند و حتی آشنایی کامل و کافی با آن ندارند اما به استفاده از اینترنت 5G نزدیک شده ایم. اکنون اینترنت 4G بسیار کمتر از برآورد اولیه ای که گفته شده بود سرعت بارگیری دارد. سرعت بارگیری دستگاه های تلفن همراه نسل چهارم (4G) 33.88 مگابایت بر ثانیه است.

اینترنت 5G

بسته به شبکه سرعت بارگیری اینترنت 5G بین 40 تا 1100 مگابایت بر ثانیه است. اما در نهایت نسل پنجم اینترنت میتواند تا سرعت 1000 مگابایت بر ثانیه برسد. نسل پنجم اینترنت شرکت های بی سیم علاوه بر اینترنت برنامه هایی برای استفاده اینترنت 5G در مشاغلی مانند پزشکی، صنعت، تجارت و… دارد.

با توجه به اینترنت 4G و 5G، نسل ششم اینترنت چگونه پیش بینی می شود؟

می توان گفت که فناوری 6G چیزی فراتر از سرعت اینترنت خواهد بود. به طور کلی این امکان وجود ندارد که در مورد چیزی که وجود ندارد بخواهیم صحبت کنیم. اما با توجه به مقالات تحقیقی و مصاحبات و شرکت های بی سیم میتوان گفت که فناوری 6G  یک سیستم کاملا یکپارچه بر اینترنت است که بین مصرف کننده، دستگاه ها، وسایل نقیله و محیط اطراف ارتباط برقرار میکند.

 

ما در حال حاضر شاهد استفاده از اینترنت در تلفن های همراه و خانه هوشمند هستیم. همین اتفاق میتواند پیش زمینه رسیدن انسانها به نسل ششم اینترنت باشد.

با توجه به پیشبینی کارشناسان گفته می شود که سرعت اینترنت در نسل ششم اینترنت به 1 ترابایت بر ثانیه می رسد که رقم بسیار شگفت انگیری است. کافی است این میزان را سرعت 10 تا 30 گیگ برثانیه ای اینترنت 5G که جدیدترین نسل ایتنرنت است مقایسه کنید تا میزان تفاوت و پیشرفته بودن اینترنت 6G را درک کنید.

اینترنت نسل 6 از امواج تراهرتز استفاده می کند که طول موج و فرکانس بالاتری نسبت به امواج میلی متری داشته و به همین دلیل می تواند پهنای باند بیشتری نسبت به امواج میلیمتری مورد استفاده در اینترنت 5G داشته باشد و در نهایت سرعت بسیار بالاتری را ارائه کند. البته امواج تراهرتزی با وجود طول موج و فرکانس بالا، برد بسیار کوتاهی دارند که این خود یک چالش برای توسعه این فناوری محسوب می شود.

با روی کار آمدن اینترنت 6G باید منتظر استفاده گسترده از این فناوری در صنایع پیشرفته باشیم؛ از کنترل خودروهای خودران گرفته تا پیشرفت هوش مصنوعی و کنترل دستگاه های مختلف به وسیله اینترنت. بنابراین در آینده با روی کار آمدن این فناوری بسیاری از لوازمی که امروزه استفاده می کنیم را دچار تحول خواهد کرد و سبک زندگی جدیدی را برای انسان ها به وجود خواهد آورد.

یادداشت پایانی

در حال حتضر تیم‌های تحقیقاتی زیادی بر روی اینترنت 6G کار می کنند و با توجه به اینکه شبکه 5G به تازگی مورد توجه قرار گرفته و حداقل ده سال فاصله‌ تا روی کار آمدن 6G داریم جزئیات بیشتر مربوط به این فناوری جذاب را به آینده موکول می کنیم. با این وجود به عنوان یک جمع بندی میتوان گفت نسل ششم اینترنت دربردارنده سطحی پیشرفته از اتوماسیون و اتصال اتومبیل ها، هواپیماهای بدون سرنشین و دستگاه های همراه و خانه و صنایع میشود که با روی کار آمدن آن شاهد تغییرات اساسی در دنیای تکنولوژی خواهیم بود. در این مقاله به بررسی اینترنت 6G و اخبار مربوط به آن پرداختیم. نظر شما چیست؟ آیا اینترنت 6G می تواند دنباله رو اینترنت های نسل قبل خود باشد؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگان در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

 

دسته بندی شده در: