دیتالاگر چیست و چه کاربردی در صنعت دارد

دیتالاگر چیست ؟ اگر شما از فعالان صنعت باشید لااقل یکبار با این سوال روبرو شده اید که


دیتالاگر چیست ؟ اگر شما از فعالان صنعت باشید لااقل یکبار با این سوال روبرو شده اید که دیتالاگر چیست؟ دیتالاگر چه کاربردی دارد؟ اگر بخواهیم به صورت دقیق توضیح دهیم دیتالاگر Data logger یا همان ثبات ها و یا ثبت کننده اطلاعات، دستگاه یا تجهیزی است که وظیفه اصلی آن ذخیره اطلاعات سنسورها و ترانسمیترها در سطح فیلد و یا واحد های صنعتی کوچک و یا بزرگ است. البته به دلیل اینکه وبسایت ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی رویکرد صنعتی دارد ما بیشتر از دیتالاگر به تجهیزی صنعتی یاد میکنیم. شاید برای شما این سوال پیش آید که کاربرد دیتالاگر چیست؟ شما قصد دارید تا میزان دمای یک مخزن را به مدت ۱ سال ثبت کتید و بتوانید در زمانهای دیگر آن را تحلیل نمایید، یکی از کاربردهای دیتالاگر همین است که با اتصال سنسورهای دما به آن به سادگی می توانید طبق نیاز خودتان میزان دما را بر حسب زمان ذخیره نماید.
کاربرد دیتالاگر در صنعت
کابرد اصلی دیتالاگر ثبت اطلاعات است اما در این قسمت مواردی که از آن استفاده می شود را نام می بریم.

دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات رطوبت و دمای محیط
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات پالس های DC
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات هواشناسی
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات سرعت موتور
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات فشار مخازن
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات سطح سیالات
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات آنالایزرها
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات ترموکوپلها و RTD
دیتالاگر جهت ثبت اطلاعات ولتاژ
و … انواع دیتالاگر
اولین دیتالاگر ها ثبت اطلاعات را بر روی کاغذ انجام میدادند و تمامی اطلاعات را به صورت مداوم بر روی کاغذ رسم میکردند کم کم با پیشرفت تکنولوژی بر روی حافظه های Ram ذخیره کردند و امروزه علاوه بر روی حافظه اطلاعات را به صورت شبکه های صنعتی در اختیار کنترلرها و کامپیوترهای صنعتی قرار می دهند.

دیتالاگرهای ثبت اطلاعات بر روی کاغذ
دیتالاگرهای ثبت اطلاعات بر روی حافظه های جانبی
دیتالاگرها با شبکه های صنعتی
دیتالاگرهای هوشمند
نکات مهم جهت خرید دیتالاگر
به هر تعداد ورودی که نیاز دارید از آن نمونه بگیرید سعی کنید ۲۰% بیشتر از آن را در دیتالاگر در نظر بگیرید. برای مثال شما در یک پروژه نیاز به ثبت اطلاعات ۵ سنسور دما را دارید،هنگامی که قصد خرید دیتالاگر را دارید سعی کنید با ۶ کانال ورودی را انتخاب نمایید.
دقت کنید تا سنسور و یا ورودی مورد نیاز شما را دیتالاگر مورد نظر پشتیبانی نماید. برای مثال اگر سنسورهای شما از نوع ۴ تا۲۰ میلی آمپر است در هنگام خرید دقت فرمایید تا کانالهای ورودی دیتالاگر این نوع ورودی جریانی را پشتیبانی نماید.
فرکانس نمونه برداری از مهمترین پارامترهایی است که قبل از خرید برای انتخاب یک دیتالاگر باید در نظر بگیرید. فرکانس نمونه برداری در واقع مدت زمانی است که دیتالاگر نمونه از ورودی ها میگیرد مثلا شما نیاز دارید که هر ۱۰ میلی ثانیه یکبار از سیگنال های ورودی یک نمونه گرفته شود پس باید به این نکته قبل از خرید توجه کنید.
تعداد سمپلی که میتواند ذخیره نماید یا به طور ساده تر چه مدت میتواند اطلاعات را رکورد نماید.
روش نمایش اطلاعات، شما باید طبق نیازتان انتخاب کنید که دیتالاگر به چه صورت اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد، به صورت شبکه صنعتی، اتصال به PC ، دسترسی به اطلاعات از طریق WIFI و…